fot. facebook/saski360

S. Karczewski: będziemy odbudowywać Pałac Saski bez prezydenta stolicy, ale jestem gotów do rozmów

Nie ma odzewu ze strony władz Warszawy ws. Pałacu Saskiego, dlatego będziemy odbudowywali pałac bez prezydenta Rafała Trzaskowskiego; liczę jednak, że Trzaskowski się zreflektuje, jestem gotów do rozmów – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu był pytany na dzisiejszym briefingu na jakim etapie są rozmowy z warszawskim ratuszem ws. odbudowy Pałacu Saskiego.

„Na żadnym” – odpowiedział Stanisław Karczewski.

Jak mówił, dokładnie dwa miesiące temu wysłał pismo do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, jak również jego sekretariat dzwonił do ratusza.

„Bez odzewu, nie ma żadnej reakcji, będziemy robili w takim razie odbudowę bez pana prezydenta Trzaskowskiego. Ale będziemy, bo jesteśmy bardzo zdeterminowani, dlatego że to jest piękne miejsce, piękny budynek, pięknie komponujący się w Plac Piłsudskiego, spinający Plac Piłsudskiego” – powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył jednak, że liczy, iż „jednak prezydent Rafał Trzaskowski zreflektuje się”.

„Zadzwoni do naszego gabinetu, albo jego współpracownicy, i umówimy się. Ja jestem gotowy do rozmów” – powiedział marszałek Senatu.

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

W grudniu ubiegłego roku Stanisław Karczewski poinformował, że podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przedstawił plan odbudowy Pałacu Saskiego i zapowiedział, że jego część ma zostać przeznaczona na nową siedzibę Senatu.

W ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy zadeklarował, że jak tylko marszałek Senatu ustali dokładną datę spotkania ws. odbudowy Pałacu Saskiego, wówczas weźmie w nim udział. Rafał Trzaskowski przeprosił, że do tej pory nie odpowiedział na zaproszenie marszałka w tej sprawie.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

PAP/RIRM

drukuj