fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Rafalska: W 2019 r. prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów w ramach dofinansowania z programu Senior Plus

Prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów może powstać dzięki dofinansowaniu z tegorocznej edycji programu Senior Plus – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

O dotacje w tegorocznej edycji programu ubiegało się 706 samorządów. Do dofinansowania zarekomendowano w sumie 664 oferty.

Pieniądze są przeznaczane na uruchomienie nowych domów i klubów dla seniorów oraz dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek.

W obu modułach suma dofinansowania wynosi ponad 62 mln zł.

Minister Elżbieta Rafalska w Polskim Radiu podkreśliła, że w ostatnich czterech latach wzrosło zainteresowanie samorządów polityką senioralną, a największą popularnością program Senior Plus cieszy się wśród niewielkich samorządów.

– Ta początkowo niewielka ilość placówek urosła do ubiegłego roku do 500, ale pamiętajmy, że samorządów gminnych mamy 2478, więc jakby ciągle tych placówek jest naprawdę niewiele. Liczymy, że w tym roku  powstaną 243 nowe placówki i przybywa też tych miejsc. Trzeba tu podkreślić, że największym zainteresowaniem ten program cieszy się wśród niewielkich samorządów, a więc gmin do 3 tys., potem do 10 tys. – mówiła Elżbieta Rafalska.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek. Natomiast tylko w ubiegłym roku przybyło 260 nowych domów i klubów dla seniorów.

Osoby starsze mogą tam korzystać z oferty kulturalnej, zajęć sportowych, mają także zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w codziennych czynnościach.

RIRM

drukuj