fot. tv trwm

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Szkaluje się nas, abyśmy tracili wiarygodność jako nadawca. Katolicy są wykluczani społecznie

Wielu nie podoba się to, co robimy i w jaki sposób działamy. Szkaluje się nas, abyśmy tracili wiarygodność jako nadawca. Katolicy są wykluczani społecznie – wskazała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, podczas wtorkowego „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Portal Money.pl po raz kolejny atakuje Fundację Lux Veritatis. Tym razem sugeruje, że umowa na odwierty geotermalne w Toruniu miała wiele błędów, a jej zawarcie było możliwe tylko dzięki zaangażowaniu byłego już prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy. [czytaj więcej]

– Trudno nazwać to artykułem dziennikarskim, ponieważ jest ogromna manipulacja pewnymi zdarzeniami, które miały miejsce. Odbieram to jako nieustanny atak, nieustanne szkalowanie Fundacji Lux Veritatis i o. Dyrektora (…). W 2008 r., gdy władzę przejęła koalicja PO-PSL, wypowiedziano nam umowę dotacji na toruńską geotermię bez generacji. Po wielu latach przewodu sądowego zostało wykazane i potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, że fundacja prawidłowo procedowała podpisanie tej umowy dotacji. Narodowy Fundusz wypowiedział nam umowę w sposób nieuzasadniony, nie z przyczyn merytorycznych, a politycznych – takie stwierdzenia są w uzasadnieniu wyroku sądu. Gdyby tak naprawdę dziennikarze chcieli rzetelnie podjąć temat tej konkretnej dotacji na odwierty geotermalne, mogliby sięgnąć do wyroku sądu i zapoznać się z faktami. Tego nie uczyniono – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Dzięki ugodzie zawartej między fundacją a NFOŚIGW Skarb Państwa zaoszczędził kilkanaście milionów złotych. Fundacja zrzekła się należnych jej odsetek.

– Uznaliśmy, że kwota dodatkowych odsetek – 13 mln zł – pozostanie w narodowym funduszu i Skarbie Państwa, żeby wspierać inne ważne przedsięwzięcia, które będą prowadzone – zaznaczyła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

To, co robimy i w jaki sposób działamy, wielu się nie podoba – podkreśliła Lidia Kochanowicz-Mańk.

– Szkalowanie Fundacji w innych zakresach naszej działalności związane jest przede wszystkim z tym, że jesteśmy również nadawcą, że nasza grupa ma program telewizyjny, ma Radio Maryja. Dajemy w społeczeństwie pewien przekaz, który jest ważny i kształtuje postawy Polaków. Szkaluje się nas, abyśmy tracili wiarygodność jako nadawca – dodała.

Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis wskazała, iż obecnie katolicy wciąż są wykluczani społecznie.

– Wiele lat temu jako TV Trwam i Radio Maryja rozpoczęliśmy walkę z wykluczaniem społecznym ludzi starszych, samotnych, ludzi, którzy mają gorsze warunki. Natomiast katolicy w dalszym ciągu są wykluczani społecznie. Nie jesteśmy traktowani na równi z innymi podmiotami. Myślę, że teraz należy walczyć, abyśmy mogli być równoprawnymi przedsiębiorcami, równoprawnymi osobami, tak jak każdy działający w Polsce – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

RIRM

drukuj