fot. flickr.com

Polacy chcą korzystać z programów Czyste Powietrze i Mój Prąd

Polacy chcą korzystać z rządowych programów poprawiających jakość powietrza. Jak mówi minister klimatu Michał Kurtyka, polskim rodzinom przekazano już ponad 5 mld złotych. Platforma Obywatelska krytykuje rządową pomoc. Rafał Trzaskowski ma swoją propozycję.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej w ubiegłym roku do polskich rodzin trafiło 3 mld złotych – mówi minister klimatu Michał Kurtyka. Jeden ze sposobów pozyskania wsparcia to ulga podatkowa. Od podatku można odliczyć wydatki na ocieplenie domu i wymianę starego kotła grzewczego wynoszące do 53 tys. zł. Polacy korzystają też z dotacji.

– Jeżeli dodamy zatem do tego te 142 tysiące złożonych wniosków w ramach Czystego Powietrza i ponad 2,2 mld zł zatwierdzonych kwot przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, mamy zatem ponad 5 mld zł – podkreśla Michał Kurtyka.  

Drugi sposób pozyskania wsparcia to dotacje. Może ona wynieść maksymalnie 30 tysięcy zł. Do 2029 roku na program Czyste Powietrze przeznaczone zostanie 103 miliardy złotych. Drugim programem zmierzającym do poprawy jakości powietrza jest Mój Prąd. Cieszy się on także dużym zainteresowaniem  – zauważa minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Do dziś elektroniczne wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd złożyło niemal 40 tysięcy Polaków. Najwięcej w maju – 10 992, a tylko w pierwsze 10 dni czerwca – ponad 4 tysiącezaznacza Marek Zagórski.

Program Mój Prąd przewiduje dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Program pokrywa do 50 procent kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Instalacje fotowoltaiczne są opłacalne – mówi dr inż. Bogdan Sedler.

– To się zwraca po iluś tam latach, siedmiu – ośmiu latach z dofinansowaniem, bez dofinansowania po kilkunastu latach, tym nie mniej to ma duży wpływ na zmniejszenie zużycia prądu z elektrowni, które są opalane na ogół węglem – wskazuje dr inż. Bogdan Sedler.

Rządową pomoc krytykuje PO.

– Rządowe programy są kompletnie nieefektywne, te pieniądze nie docierają do ludzi, tempo wymiany pieców węglowych chociażby jest opóźnione  –uważa poseł PO Jan Grabiec.  

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski obiecuje Polakom dotacje na walkę ze smogiem w wysokości 10 tysięcy złotych.

– To są wyliczenia które są oparte o pieniądze, które już dzisiaj rząd obiecuje i które dzisiaj UE kładzie na stole – tłumaczy Rafał Trzaskowski.

To mniej niż obecna pomoc rządu – zauważa minister klimatu.

– Już dzisiaj w ramach Czystego Powietrza możliwe jest uzyskanie dwukrotnie większej kwoty, a po zmianach legislacyjnych, nad którymi pracujemy, będzie również możliwe uzyskanie ponad trzykrotnie większej kwoty dla najuboższych – akcentuje Michał Kurtyka.

Rzeczywisty problem z wymianą nieefektywnych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów, ma Warszawa. W 2018 roku Rafał Trzaskowski jako kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział, że do 2020 roku w stolicy nie będzie kopciuchów, a mieszkania te podłączone zostaną do sieci gazowej. Władze Warszawy nie znają nawet skali problemu – mówi poseł PiS Paweł Lisiecki.

– Powstały takie mapki, z których wynikało, że liczba kopciuchów w niektórych dzielnicach nawet się zwiększyła w porównaniu z tym, co było wcześniej. Wynika to z tego, że miasto stołeczne Warszawa jest słabo poinformowane, gdzie tego typu miejsca jeszcze są – wyjaśnia Paweł Lisiecki. 

O działania proklimatyczne przez całą kadencję zabiegał prezydent Andrzej Duda – zaznacza doradca prezydenta do spraw polityki klimatycznej Paweł Sałek. Zapowiedziany ostatnio przez prezydenta program „Moja woda” przekaże Polakom do 5 tysięcy złotych dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wodę.

 – Żeby ta woda nie uciekała do kanalizacji, nie uciekała bezpośrednio do rzek. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o nasze problemy suszowe, ażeby tę wodę „uchwycić”, zmagazynować i wykorzystać na własne potrzeby – podkreśla Paweł Sałek. 

Budżet 100 milionów złotych pozwoli sfinansować budowę 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji. Nabór wniosków Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska rozpocząć mają w lipcu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl