fot. PAP/Marcin Obara

Ponad 7,5 tys. wniosków złożonych w ramach programu „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszym miesiącu jego funkcjonowania Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska przyjęły około 7,5 tys. wniosków – powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska.

Posłowie na wniosek klubu PiS wysłuchali dziś informacji resortu środowiska w sprawie programu „Czyste powietrze”.

Wiceminister Małgorzata Golińska wskazywała w Sejmie, że co roku w Polsce z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera około 45 tys. osób.

Zaznaczyła, że temat walki ze smogiem stał się priorytetem nie tylko dla Ministra Środowiska, ale całego rządu. Wiceminister środowiska poinformowała też posłów o tym, jak wygląda wdrażanie programu „Czyste powietrze”.

– Na starcie programu (od początku września) przeprowadzono w gminach szereg spotkań, które wciąż trwają. Mieszkańcy otrzymali tam informacje dotyczące programu. Byli również informowani o wpływie smogu na ich zdrowie. Wskazywano podczas tych szkoleń, dlaczego nie tylko ze względów ekonomiczne – choć one także są ważne – należy przystąpić do programu. Ilość złożonych wniosków wskazuje, że ten program jest programem dobrym – podkreśliła Małgorzata Golińska.

Rządowy program „Czyste powietrze”, przewiduje między innymi wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, termomodernizację budynków oraz rozwój sieci ciepłowniczych.

To obecnie największy pod względem wartości – po programie Rodzina 500 plus – rządowy program wieloletni. Nakłady na program to 10 mld zł rocznie w ciągu najbliższych 10 lat.

RIRM

drukuj