Resort energii: Odbyła się konferencja pt. „Czyste powietrze dla miast. Jak państwo wspiera rozwój kogeneracji?”

Czy walka z niską emisją poprzez zastosowanie jednej z czystych technologii węglowych to przyszłość Polski i Unii Europejskiej? Nad tym tematem pochylili się uczestnicy konferencji pt. „Czyste powietrze dla miast. Jak państwo wspiera rozwój kogeneracji?”.

Kogeneracja to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania w elektrociepłowni energii elektrycznej oraz użytkowego ciepła. Kogeneracja jest oszczędna ekonomicznie, a także przyjazna środowisku – ze względu na mniejsze zużycie paliwa.

Konferencję poświęconą tematyce wsparcia kogeneracji przez państwo zorganizowało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął resort energii.

Uczestnicy zastanawiali się, jaką rolę kogeneracja powinna pełnić w polityce energetycznej i klimatycznej Polski oraz UE.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski zapowiedział nowe rozwiązania prawne, mające usprawnić korzystanie z kogeneracji. Odpowiedni projekt ma trafić niedługo na Komitet Stały Rady Ministrów.

Ten mechanizm to będzie całkowicie nowy mechanizm. Już nie będzie bazował o system świadectw. Będzie to system wsparcia adresowany do jednostek istniejących zmodernizowanych, znacznie zmodernizowanych i nowych. Szacujemy, że potencjał wykorzystania czy powstawania nowych jednostek to jest ok. 5 GW mocy. Mechanizm jest dość złożony w swojej konstrukcji, bowiem trochę inaczej wygląda to dla jednostek istniejących. Będziemy mówić o premiach gwarantowanych – powiedział Tomasz Dąbrowski.

Konferencja w Warszawie była ostatnią z serii spotkań w regionach. Wypracowane w tym czasie wnioski i wskazania, zostaną przedstawione podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, który odbędzie się w grudniu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl