„Lasy dla Polski, Polska dla świata” – trwa konferencja międzynarodowa w Tucznie

W Tucznie z udziałem światowej sławy naukowców trwa międzynarodowe seminarium naukowe pod hasłem „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego”.

Konferencja w Tucznie to próba odpowiedzi na pytanie, ile można zyskać poprzez odpowiednią gospodarkę leśną. Polska jest tutaj wzorem dla całego świata – mówi były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Chcemy pokazać, ile polskie lasy są w stanie dać dla naszego kraju redukcji emisji, pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, jakie będą z tego zyski w sensie pieniężnym – podkreśla poseł PiS prof. Jan Szyszko.

Już dzisiaj jedna tona emisji kosztuje 20 euro. Hektar lasu jest w stanie pochłonąć 16 ton dwutlenku węgla rocznie. Dlatego Polska konsekwentnie domaga się ujęcia roli lasów w polityce klimatycznej. Tutaj pojawia się koncepcja leśnych gospodarstw węglowych, o której w Tucznie mówiło się sporo.

– To bardzo interesujący projekt. Nasza organizacja traktuje go jako priorytet, dlatego, że liczy się w nim logika. Projekt nie może być tylko wypowiedzianym szeregiem słów. Ten projekt jest oparty o struktury matematyczne. Jest on niezwykle interesujący, ponieważ pozwala wydać 10 razy mniej pieniędzy na ochronę naszej planety przed działaniem CO2 – wyjaśnia prezydent Światowej Organizacji Naukowców prof. Antonino Zichichi.

Projekt, który zyskał uznanie na forum międzynarodowym wciąż nie jest znany w Polsce. Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR tłumaczy, że wina spoczywa także po stronie mediów.

– Bo to jest zamykanie prawdy, a bez prawdy nie można żyć. Prawda – jak mówił Benedykt XVI – jest siłą pokoju – wskazuje założyciel i dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Bo – jak dodał dyrektor Radia Maryja – tylko prawda nas wyzwoli. Tej prawdy na temat środowiska naturalnego i roli człowieka poszukuje Kościół, czego przejawem była papieska encyklika „Laudato Si”.

– To człowiek jest etycznym fundamentem ochrony środowiska, a miłość Boga i bliźniego jest kryterium jego konkretnej realizacji – mówi ks. kard. Gerhard Ludwig Muller.

Dziś w Tucznie kolejny dzień dyskusji. Z okazji 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II wykład pod hasłem: „Nauka i wiara” wygłosi prof. Antonino Zichichi. Do debaty dołączy prezydencki doradca Paweł Sałek, który nakreśli cele polityki klimatycznej Komisji Europejskiej w świetle porozumienia paryskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl