fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

Woj. dolnośląskie: zlikwidowano nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych; trzy osoby aresztowane

Ponad 18 ton tytoniu oraz niemal dwie tony krajanki tytoniowej funkcjonariusze urzędu celno-skarbowego znaleźli w nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych w Chojnowie (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano czterech mężczyzn, z tego trzech zostało tymczasowo aresztowanych.

Likwidacja nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych w Chojnowie to efekt wspólnych działań Prokuratury Rejonowej w Złotoryi oraz funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim – podała dzisiaj w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Funkcjonariusze urzędu celno-skarbowego podczas przeszukania hali magazynowej oraz ciężarówki na jednej z posesji w Chojnowie znaleźli ponad 18 ton suszu tytoniowego, niemal 2 tony krajanki tytoniowej oraz 440 kilogramów pyłu, który pozostał po cięciu tytoniu. Zabezpieczono też maszyny służące od produkcji wyrobów tytoniowych.

Jak podała prokuratura, w sprawie zatrzymano cztery osoby. Mężczyźni zostali ujęci w trakcie rozładunku przywiezionych liści tytoniowych. Trzech z nich podejrzanych jest o przestępstwa podatkowe i wytwarzanie wyrobów tytoniowych znacznej wartości bez wymaganego wpisu do rejestru. Zdaniem śledczych, w wyniku ich działalności Skarb Państwa stracił 10 mln złotych.

„Czwartemu z mężczyzn prokurator przedstawił zarzut sprowadzenia na terytorium Polski wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego nieoznaczonego znakami akcyzy, bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego w kwocie stanowiącej wielką wartość” – podała prokuratura.

Trzech podejrzanych decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych. Jak podano, śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy.

PAP

drukuj