[TYLKO U NAS] P. Mirowski: Mamy coraz mniej dni z przekroczeniami zanieczyszczeń powietrza

Mamy pierwsze efekty inwestycji, które zrealizowaliśmy dzięki wsparciu również NFOŚiGW poprzez programy priorytetowe. (…) „Czyste powietrze” jest właśnie programem dedykowanym przede wszystkim poprawie jakości powietrza. (…) Powstające zjawisko smogu, związane z emisją zanieczyszczeń choćby przez pojazdy samochodowe jest również objęte innymi programami dedykowanymi przez Fundusz. Myślę tutaj o „Zielonym transporcie publicznym”, ale także programie „Mój elektryk” dla osób indywidualnych. To przekazywanie środków w formie bezzwrotnej dotacji (…), które trafiają bezpośrednio do osób fizycznych, sprawia, że jakość powietrza poprawia się z roku na rok. Mamy coraz mniej dni z przekroczeniami zanieczyszczeń powietrza – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. Programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stan jakości powietrza przekłada się w dłuższej perspektywie m.in. na stan zdrowia społeczeństwa. Dlatego też w ostatnich latach podjęto działania, mające na celu poprawę parametru czystości powietrza w naszym kraju.

– Mamy pierwsze efekty inwestycji, które zrealizowaliśmy dzięki wsparciu również NFOŚiGW poprzez programy priorytetowe, które są realizowane i finansowane ze źródeł krajowych – tutaj mam na myśli „Czyste powietrze” – ponieważ tylko i wyłącznie źródła krajowe od czterech lat przeznaczamy na realizację tego programu. Oczywiście dostępne są także środki pochodzące z różnych programów z Unii Europejskiej, natomiast program (…) „Czyste powietrze” jest właśnie programem dedykowanym przede wszystkim poprawie jakości powietrza – wskazał Paweł Mirowski.

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi także inne programy – jak zapewnia gość „Aktualności dnia” – dedykowane poprawie jakości powietrza w Polsce, takie jak „Zielony transport publiczny” oraz „Mój elektryk”.

– Myślę tutaj o „Zielonym transporcie publicznym”, ale także programie „Mój elektryk” dla osób indywidualnych. Mamy tutaj bezzwrotne dotacje, które możemy przeznaczać na zakup aut zeroemisyjnych, aut elektrycznych, a „Zielony transport publiczny” to komunikacja miejska, samochody i autobusy elektryczne, autobusy wodorowe. To przekazywanie środków w formie bezzwrotnej dotacji (…), które trafiają bezpośrednio do beneficjentów indywidualnych, do osób fizycznych, sprawia, że jakość powietrza poprawia się z roku na rok. Mamy coraz mniej dni z przekroczeniami zanieczyszczeń powietrza – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Zastępca prezesa zarządu NFOŚIGW przypomniał, że w Polsce są już realizowane od kilku lat programy związane z elektromobilnością.

– Dwa miliardy złotych zostały przeznaczone na wymiar taboru wykorzystywanego do transportu zbiorowego. Myślę tutaj o „Zielonym transporcie publicznym” (dwóch edycjach tego programu) gdzie zostanie zakupionych ponad 600 autobusów przez jednostki samorządu terytorialnego. (…) To są środki, które pozwolą samorządom wejść w nową erę rozwiązań, zastosować technologie zeroemisyjne, zakupić autobusy, które będą poruszały się po centrach naszych miast; również po Polsce gminnej i powiatowej. (…) Natomiast odbiorcy indywidualni mają możliwość zakupu w różnych formach – również w formie leasingu bądź dotacji dla osób fizycznych – samochodów elektrycznych. Myślę tutaj o „Moim elektryku”. To kolejny program, który pomaga nam odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości, gdzie mamy rzeczywiście promować zakup samochodów zeroemisyjnych – uważa Paweł Mirowski.

Od 3 stycznia można składać wnioski w nowej odsłonie rządowego programu „Czyste powietrze”. Zmianie uległy pewne zasady dotyczące programu.

https://twitter.com/WymienKopciucha/status/1610227022260834309

– Wcześniej można było uzyskać maksymalnie 69 tys. złotych na docieplenie domu i wymianę tzw. kopciucha; po zmianach możemy otrzymać dwukrotnie więcej. Podstawową zmianą programu jest więc podwyższenie wysokości dotacji, które możemy uzyskać. Znaczącą zmianą jest również podwyższenie tzw. progu wejścia do programu. Wcześniej był to dochód ustalony na poziomie 100 tys. złotych. Jeżeli wnioskodawca miał dochód do 100 tys. złotych, mógł skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Podwyższamy ten próg dochodowy ze 100 tys. do 135 tys. złotych. 90 procent gospodarstw domowych, które jest właścicielami budynków jednorodzinnych, w związku z podwyższeniem tego progu dochodowego będzie mogło skorzystać z programu – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Pawłem Mirowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl