fot. facebook.com

Jest nowy wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Konsument nie musi składać oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej; konsument ma prawo do zwrotu pełnej wartości roszczeń, bez pomniejszenia jej o odsetki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanął po stronie frankowiczów. Dzisiejszy wyrok dotyczy oświadczenia składanego przez konsumentów o skutkach nieważności umowy, w tym ustalenie, od kiedy biegnie przedawnienia roszczeń banków i wymagalności roszczeń konsumentów. Jest to kolejny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który bierze w obronę sprawy osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich.

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. [czytaj więcej]

W wyroku z 7 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddał frankowiczom to, co Sąd Najwyższy zabrał im na mocy słynnej uchwały z maja 2021 roku – mówi Paweł Wójcik, prezes Votum Finance Help SA.

TSUE wydał wyrok w sprawie kredytobiorców, którzy w 2009 r. zawarli umowę kredytu hipotecznego powiązaną z kursem franka szwajcarskiego z mBankiem. Chodzi o wyrok w sprawie C-140/22.

– Mamy to! Korzystny wyrok TSUE, zgodnie z którym: konsument nie musi składać oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej, konsument ma prawo do zwrotu pełnej wartości roszczeń, bez pomniejszenia jej o odsetki –  napisał tuż po ogłoszeniu wyroku w mediach społecznościowych Wojciech Bochenek, radca prawny reprezentujący kredytobiorcę.

Prawnik z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych uważa, że frankowicze częściej będą ośmielali się występować przeciwko bankom. Dlaczego tak się może stać?

– Chodzi o odsetki ustawowe za opóźnienie! Czyli rekompensaty pieniężne za czas oczekiwania kredytobiorców na korzystny wyrok! I wcale nie są to jakieś ponadstandardowe przywileje dla kredytobiorców frankowych! To zwyczajne uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu cywilnego, które przysługują każdemu, kto sądzi się o jakąś zapłatę od swojego dłużnika – odpowiada Paweł Wójcik, prezes Votum Finance Help SA, firmy zajmującej się pomocą prawną świadczoną na rzecz franowiczów.

– Nie wiedzieć czemu, frankowicze zostali w tym zakresie gorzej potraktowani. Dlatego TSUE wyrównał ich sytuację prawną z innymi konsumentami. Frankowicze mogą teraz nie tylko odzyskać wszystkie wpłacone raty, ale również odsetki za zwłokę. Czyli dodatkowo jakieś kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych za to, że proces sądowy tyle trwa. Warto zatem pozywać banki i warto cierpliwie czekać! W ugodach takich odsetek nie ma! – puentuje Paweł Wójcik.

Z kolejnego przełomowego wyroku TSUE wynika, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie. Szacuje się, że w Polsce żyje około 700 tysięcy Polaków, którzy zaciągali kredyt we frankach szwajcarskich.

TSUE/Money.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl