[TYLKO U NAS] J. Wiśniewska: Spotkanie M. Morawieckiego z przewodniczącym KE powinno być owocne

Mam nadzieję, że spotkanie przewodniczącego KE z Mateuszem Morawieckim będzie dobrym początkiem w nowych relacjach UE z polskim rządem – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś wieczorem z przewodniczącym KE Jean-Claude Junckerem. To nowy początek w relacjach Polski z UE – zaznaczyła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

– Mam nadzieję, że spotkanie przewodniczącego KE z Mateuszem Morawieckim będzie dobrym początkiem w nowych relacjach UE z polskim rządem. Z całą pewnością do tej pory przewodniczący Jean-Claude Juncker miał informacje pochodzące głównie od wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, który – jak wiemy – jest zacietrzewiony, jeśli chodzi o sytuację w Polsce. Wielokrotnie wykazywał się brakiem woli wysłuchania argumentów strony polskiej – podkreśliła.

Głównym tematem rozmów powinien być fakt uruchomienia wobec Polski art. 7 Traktatu o UE oraz ewentualne nakładanie sankcji.

– Proszę zwrócić uwagę, że – po pierwsze – nie ma podstaw prawnych do uruchomienia tego artykułu, a po drugie – jest to przykład podwójnych standardów KE inspirowanych przez Timmermansa. Gdy Polska była zawłaszczana przez jego sojuszników politycznych, to on milczał. Gdy oni w Polsce stracili wpływy, nagle stał się obrońcą praworządności – wskazała Jadwiga Wiśniewska.

– To europosłowie PO głosowali w PE za rezolucją przeciwko Polsce. Pomagał ją pisać poseł Trzaskowski, czyli osoba, która chce być kandydatem na prezydenta Warszawy – dodała.

Ważną kwestią może być też polityka migracyjna. „Jesteśmy liderem w przyjmowaniu imigrantów” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, przypominając o przyjmowaniu Ukraińców.

– Jestem przekonana, że Mateusz Morawiecki wyjaśni, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców. Przyjęliśmy ponad milion Ukraińców, a przypomnę, że to właśnie na Wschodzie ciągle niestety toczą się działania wojenne. Ci ludzie naprawdę uciekają przed wojną – powiedziała europoseł Wiśniewska.


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj