fot. PAP/EPA

Szef rządu: Wybuchy i rozszczelnienie Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji

Premier RP, Mateusz Morawiecki, ocenił, że Rosja wykorzysta wydarzenia wokół gazociągów Nord Stream jako pretekst do eskalacji napięć w relacjach ze światem zachodnim. W najnowszym odcinku swojego podcastu szef rządu powiedział, że wybuchy i rozszczelnienie Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji.

Premier RP wskazał, że nie są jeszcze znane ostateczne przyczyny tych zdarzeń, ale mamy prawo sądzić, że najprawdopodobniej atak na Nord Stream I i Nord Stram II to dzieło służb rosyjskich.

– Nie znamy ostatecznych przyczyn wydarzeń wokół Nord Stream, ale znamy na pewno ich konsekwencje. Rosja wykorzysta to jako pretekst do eskalacji napięć w relacjach ze światem zachodnim. Nie możemy wykluczyć scenariusza, a nawet jest on bardzo prawdopodobny, że cała akcja, to rosyjska prowokacja. W mediach pojawiły się w związku z tym hasła o nowej zimnej wojnie. Zupełnie mnie one nie dziwią. Dziwi mnie jednak to, że dopiero teraz mówi się o tym w tak poważnym tonie. To dowodzi, że na Zachodzie było jeszcze wiele nadziei, że relacje z Putinem da się jakoś poukładać, że dopóki na dnie Bałtyku jest połączenie gazowe, które daje perspektywę robienia interesów, jest jeszcze jakiś cień szansy na powrót do business as usual – podkreślił Mateusz Morawiecki.  

Premier powiedział, że niektórym nie wystarczą zbrodnie na Ukrainie i świadomość, że to niemożliwe. Szef rządu dodał, że może w końcu poskutkuje odwyk od rosyjskiego gazu.

Mateusz Morawiecki w swoim podcaście odniósł się też do twitterowego wpisu Radosława Sikorskiego o Nord Stream, który został wykorzystany na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przez rosyjską propagandę.

Premier powiedział, że to bardzo szkodliwy tweet i w związku z tym domaga się od władz Platformy Obywatelskiej natychmiastowego odcięcia się od tego wpisu czołowego przedstawiciela tej partii i b. szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl