fot. flickr.com

W. Brytania: Polskie kolędy w Londynie z Zakonem Maltańskim

Około 300 osób wzięło w piątek wieczorem udział w zorganizowanym przez brytyjskie koło oddziału Zakonu Maltańskiego w Polsce koncercie polskich i brytyjskich kolęd w kościele Królewskich Sił Powietrznych w centrum Londynu.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. ambasador RP Arkady Rzegocki i mer City of Westminster Ian Adams, a wydarzeniu patronowali także należący do rodziny królewskiej książę St. Andrews George, który jest przewodniczącym organizacji i były Wielki Mistrz Zakonu Matthew Festing. Wśród osób czytających była polsko-brytyjska prezenterka BBC World News, Kasia Madera.

Zgromadzeni wysłuchali polskich i brytyjskich kolęd w wykonaniu londyńskiego chóru Ave Verum kierowanego przez Jerzego Pockerta oraz Chóru im. Jana Pawła II z Balham pod komendą Przemysława Salamońskiego, a także oddali hołd polskim lotnikom.

W 2018 roku obchodzona będzie setna rocznica powstania Królewskich Sił Powietrznych RAF, z którymi związane były bohaterskie dywizjony Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Joanna Meeson Kielanowska, dama Zakonu i główna organizatorka koncertów od 2011 roku, podkreśliła w rozmowie z PAP, że „towarzyszy im zawsze wyjątkowy duch”.

Uczestnicy koncertu mogli także m.in. napić się grzańca, zjeść ciasta lub zakupić kartki świąteczne. Całkowity zysk z imprezy będzie przekazany na realizację projektu humanitarnego Zakonu Maltańskiego w Betlejem oraz na Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie).

PAP/RIRM

drukuj