fot.flickr.com

K. Morawiecki: Polskie Centrum w Berlinie to dobra inicjatywa

Budowa Polskiego Centrum w Berlinie to dobra inicjatywa – ocenił Kornel Morawiecki,  legendarny twórca „Solidarności” Walczącej i przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni.

W rozmowie z naszym reporterem Kornel Morawiecki odniósł się do apelu działacza polonijnego mecenasa Stefana Hambury, który postuluje utworzenie takiej placówki na terenie nieruchomości należącej do Skarbu Państwa.

Polskie Centrum miałoby stanowić m.in. odpowiedź na pojawiające się w niemieckich mediach oraz publikacjach przekłamania historyczne dotyczące Polaków. Takie centrum powinno powstać – uważa Kornel Morawiecki.

– To jest i państwa polskiego, i nasza narodowa sprawa, żeby Niemcy byli właściwie informowani, zwłaszcza o tej rzeczywistości II wojny światowej, ale może nie tylko. Może będzie to również miejsce na współpracę kulturalną, młodzieżową między naszymi państwami? To jest bardzo dobry pomysł i bardzo dobra inicjatywa i tak to powinno być wykorzystane. Byłoby absolutnie źle, gdybyśmy my Polacy chcieli ten grunt sprzedać i zarobić parę groszy. Tu nie o to chodzi. To jest zbyt ważne, zbyt centralnie położone miejsce w Berlinie, w centrum Europy. Naszym i niemieckim interesem jest, żeby to było dobrze wykorzystane – podkreślił Kornel Morawiecki.

W Polskim Centrum miałaby zostać odwzorowana kaplica pamięci upamiętniająca Polaków ratujących Żydów, która znajduje się w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Ponadto w placówce zostałoby odwzorowane muzeum rodziny Ulmów, które znajduje się w Markowej. W Polskim Centrum zostałaby też upamiętniona martyrologia wsi polskiej.

RIRM

drukuj