fot. flickr.com

KE chce wprowadzenia euro we wszystkich krajach UE do 2025 r.

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. O sprawie pisze niemiecki dziennik  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, powołując się na stanowisko unijnych komisarzy.

Jak donosi niemiecka prasa, komisarze Valdis Dombrovskis i Pierre Moscovici mieli opowiedzieć się w ub. tygodniu na poufnym spotkaniu w Strasburgu za stworzeniem nowych źródeł finansowania dla strefy euro, a także za wprowadzeniem kontroli Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów eurolandu.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że jest w posiadaniu protokołu z tego spotkania, który został sporządzony mimo zakazu robienia notatek. Celem spotkania było zapoznanie wybranych europosłów z treścią tzw. dokumentu refleksyjnego, który KE chce przedstawić dopiero za 10 dni. Pierre Moskovici domaga się „demokratyzacji unii walutowej”. Jego zdaniem PE ma uprawnienia do sprawowania demokratycznej kontroli nad strefą euro.

Komisarze chcą także stworzenia oddzielnego budżetu dla eurolandu. Z protokołu wynika, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron uzgodnili, że kwestia euroobligacji dotyczyć może jedynie przyszłych długów państwowych, a nie istniejącego zadłużenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj