fot. flickr

Polska chce unijnych regulacji ws. dzieci odbieranych rodzicom

Polska zabiega na forum Unii Europejskiej o unijne regulacje ws. dzieci trafiających do rodzin zastępczych. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik prowadził we wtorek i środę rozmowy na ten temat w Brukseli.

„Będę namawiał i prosił o pomoc, żeby przy okazji rewizji rozporządzenia Bruksela II bis włączyć specjalne regulacje dotyczące umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych” – powiedział na briefingu w Parlamencie Europejskim wiceminister Wójcik.

Otwarcie granic i przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawiły, że wielu Polaków pracuje i żyje na emigracji. W konsekwencji jest też więcej przypadków zabierania im dzieci w razie podejrzenia o nieodpowiednie traktowanie.

W UE nie ma jednolitych regulacji w sprawie przekazywania dzieci do rodzin zastępczych. Polska chciałaby to zmienić, żeby zapewnić im odpowiednie prawa.

„Jest pytanie o praworządność, o to, dlaczego UE nie uregulowała kwestii umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych, dlaczego to jest pozostawione każdemu państwu z osobna?” – wskazał Michał Wójcik.

PAP/RIRM

drukuj