fot. twitter/Ministerstwo Zdrowia

MZ przygotowało projekt dotyczący opieki przeciwbólowej w Polsce

Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia dotyczący opieki przeciwbólowej w Polsce ma na celu określenie standardów organizacyjnych opieki w dziedzinie świadczeń z zakresu rozpoznania, leczenia i monitorowania bólu. O przedsięwzięciu poinformował wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Rozporządzenie ma zagwarantować pacjentom realizację uprawnień związanych z leczeniem bólu na każdym etapie choroby.

Świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia bólu będą mogły być udzielane w POZ, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczeniu szpitalnym oraz ratunkowym.  Narzędziem ma być Karta Oceny Nasilenia Bólu.

Każdy pomysł pomocy i niesienia ulgi chorym jest wart poparcia – podkreśla Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum non nocere”.

– Oczywiście, pojawia się pytanie, dlaczego to tak długo trwa, dlaczego tak długo ociągano się z wprowadzeniem tego typu regulacji prawnych. Mogło to być zrobione już dawno temu, ale cieszmy się z tego, że już jest (projekt). Myślę, że w sytuacji dużego silnego nasilenia bólu będą podawane bez zbyt długiego oczekiwania środki przeciwbólowe. Wiadomo, że choroba wiąże się często z bólem i złym samopoczuciem. Jeżeli można temu przeciwdziałać, to trzeba to robić – podkreślił Adam Sandauer.

Na konieczność zmian w zakresie opieki przeciwbólowej wskazywał w ostatnim czasie m.in. Rzecznik Praw Pacjentów.

MZ informuje, że projekt rozporządzenia jest zwieńczeniem dwuletniej współpracy MZ m.in. z Polskim Towarzystwem Badania Bólu, Parlamentarnym Zespołem ds. Praw Pacjentów i Koalicją na Rzecz Walki z Bólem.

RIRM

drukuj