fot. TT/mblaszczak

Min. Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

Resort zdrowia apeluje o oddawanie krwi. Zapasy zmniejszają się do poziomów wakacyjnych.

W związku z „odmrażaniem” służby zdrowia jest większe zapotrzebowanie na krew przy jednoczesnym spadku ilości oddawanej krwi – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Zaapelował w szczególności do honorowych dawców, by nie obawiali się zakażenia koronawirusem.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa są w pełni przygotowane do tego, żeby w bezpieczny sposób dokonywać pobrania krwi. Wdrożone zostały konieczne procedury bezpieczeństwa. Centra są wyposażone w środki ochrony indywidualnej, a na początku pobrania przeprowadzony zostaje wywiad epidemiologiczny.

Szpitale są gotowe na przyjmowanie większej liczby pacjentów poza epidemią, dlatego rośnie zapotrzebowanie na krew – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

– Bo rzeczywiście odmrażanie i zwiększona aktywność w zakresie usług medycznych to również zwiększone zapotrzebowanie na krew. Ta sytuacja nie jest dzisiaj bardzo trudna, ale rzeczywiście widzimy, że zapasy, którymi dysponujemy, schodzą do poziomów wakacyjnych. To rzeczywiście zawsze w skali roku te poziomy najniższe, wielu dawców wyjeżdża i ten pobór jest niższy. Te poziomy dzisiaj właśnie takie są. Wznawiamy kampanię od następnego tygodnia – kampanię zachęcającą do oddawania krwi. Rzeczywiście apelujemy przede wszystkim do dawców, do dawców systematycznych, żeby również nie bać się – zaznacza Sławomir Gadomski.  

Resort zdrowia wskazuje, że grono pacjentów, którzy potrzebują krwi, jest duże. Są to pacjenci onkologiczni, hematologiczni, pacjenci przed i po zabiegach transplantacyjnych oraz ofiary wypadków.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj