Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

Koronawirus wpływa na finanse ZUS-u

Koronawirus wpływa na finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na konta ZUS w ramach e-składki wpłynęło od początku roku o 6 mld zł mniej niż planowano. 

Na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 97 mld zł. To o 0,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformowała szefowa zakładu prof. Gertruda Uścińska.

ZUS realizuje programy w ramach tarczy antykryzysowej. Tylko zwolnienie przedsiębiorców ze składek w ciągu trzech miesięcy to koszt ponad 24 mld zł.

Zakład szuka środków, żeby zapewnić równowagę finansową. Urząd korzysta m.in. z dotacji z budżetu państwa. W tym roku to 34 mld zł.

– Myśmy wykorzystali już 57 proc. dotacji z budżetu państwa. To oznacza, że musimy w celu zapewnienia równowagi finansowej poszukiwać rozwiązań, czyli poszukiwać de facto dużych środków pieniężnych, żeby zapewnić równowagę finansową i w tym kierunku wykonujemy wiele działań. Podpisaliśmy już z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na specjalne środki, które są wypłacane z funduszu przeciwdziałania Covid-19. Tam dla nas przewidziane jest wsparcie w granicach prawie do 40 mld złotych – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Prof. Gertruda Uścińska dodała, że 2 mld zł z tytułu tej umowy znalazło się na kontach ZUS-u. Prezes Zakładu przyznała, że trudno jest prognozować wielkość deficytu.

RIRM

drukuj