fot. PAP/Artur Reszko

Instytut Badawczy Leśnictwa ma zbadać wpływ pożaru na faunę i florę w biebrzańskim Parku Narodowym 

Naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa będą monitorować proces odtwarzania przyrody po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dodatkowo, mają przygotować plan ochrony przeciwpożarowej Parku.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym objął ponad 5,5 tys. ha.

– Praktycznie można powiedzieć, że 1/10 parku się spaliła – podkreśla prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Pożar skoncentrował się na basenie środkowym, na jednym dużym obszarze. Gdybyśmy mieli do czynienia z kilkoma mniejszymi pożarami, skutki dla przyrody nie byłyby tak wielkie, jak to jest dzisiaj – mówi prof. Jacek Hilszczański.

– Dla wybranych elementów przyrodniczych, dla niektórych gatunków, np. ptaków, które są nieliczne i występują lokalnie, to mogło mieć bardzo negatywne skutki – tłumaczy.

Teraz zadaniem naukowców są dwa projekty, zlecone przez Ministerstwo Środowiska. Po pierwsze, Instytut Badawczy Leśnictwa ma monitorować zmiany, do jakich doszło na skutek pożaru.

– Tuż po pożarze rozpoczęliśmy obserwację, obserwację mającą na celu sprawdzenie, jak przyroda zareagowała na ten pożar – zaznacza prof. Jacek Hilszczański.

Naukowcy mają zbadać, jakie są długotrwałe skutki pożaru na florę i faunę całego obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Porównywana będzie sytuacja na terenach, które nie uległy spaleniu, z tymi, gdzie wystąpił pożar.

– To porównanie da nam możliwość oceny, jak zmieniła się fauna i flora na terenach spalonych i jak będzie powracała do tego punktu, z którego wyszła – wskazuje prof. Jacek Hilszczański.

Wśród zainteresowań naukowców są m.in. ptaki, ssaki, ale i siedliska: brzezina bagienna, olsy, zarośla wierzbowe. Drugi etap projektu polega na stworzeniu planu ochrony przeciwpożarowej Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zlecony przez resort środowiska audyt przeciwpożarowy zaważył na dymisji dotychczasowego dyrektora Parku. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl