fot. PAP/Wojtek Jargiło

Apel ws. zwiększenia limitów ilości wiernych w kościele

Jedna osoba na 15 metrów kwadratowych – to obecne ograniczenie ilości wiernych w kościele. Ze strony Episkopatu Polski płynie apel, by w mniejszych świątyniach była to jedna osoba na 6 metrów kwadratowych, w większych – jedna na dziewięć. Wszystko zależy od rekomendacji ministra zdrowia – wskazuje wicepremier Jacek Sasin.

Polacy, mimo pandemii, mogą ze spokojem robić zakupy w sklepach spożywczych. W tych wielkopowierzchniowych może przebywać nawet kilkaset osób. Teraz rząd poszedł krok dalej. Od poniedziałku (4 maja) ponownie otwarte będą galerie handlowe. W samych sklepach będą limity, ale na głównych korytarza niekoniecznie. Tymczasem niezmienne pozostają limity dotyczące ilości wiernych w kościołach.

„Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu. Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m2 – 1 osoba na 6 m2, a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m2” – to  wspólny apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej i muftiego Rzeczypospolitej Polskiej.

W niedzielę podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik także apelował do władz o zwiększenie limitu wiernych.

– Zaapelowaliśmy wczoraj jeszcze raz, w związku z planowanym przez rząd znoszeniem restrykcji o zastosowanie bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach – powiedział ks. abp Stanisław Budzik.

W te słowa wsłuchiwał się wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych nie wyklucza, że limity będą zniesione, ale stawia jasny warunek.

– Jeśli taka będzie rekomendacja ministra zdrowia i służb sanitarnych, że możliwe będzie zagęszczenie wiernych w kościele, bo dzisiaj ten limit to 1 wierny na 15 metrów kwadratowych w kościele, to oczywiście takie decyzje będziemy podejmować – podkreślił Jacek Sasin.

Apel o zwiększenie limitu wiernych w kościołach płynie także ze strony posłów koalicji rządzącej.

– Wraz z innymi posłami, z panem posłem Zawiślakiem, Kanthakiem, Bieleckim zwróciliśmy się również do pana premiera o rozważenie takiej propozycji – zwiększenia ilości wiernych w kościołach. Oczywiście w miarę, na ile pozwoli na to pandemia – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS.

W trudnym czasie pandemii wierni mogą korzystać z internetowych transmisji.

„Nie powinno to jednak osłabiać naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy z powodu wprowadzonych limitów nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć we Mszach Świętych w świątyniach w inne dni tygodnia” – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki, który przedstawił stanowisko Rady Stałej Episkopatu Polski.

Apel do wiernych płynie także z ust założyciela i Dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Wracajcie też do kościołów. Już najwyższy czas. Pamiętajmy o spowiedzi. […] Jeżeli chcemy być z Chrystusem, dobrymi uczniami to trzeba żyć w łasce uświecającej. Zapraszamy więc do spowiedzi – mówił o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

Szczególnie teraz, w przeddzień setnej rocznicy urodziny Jana Pawła II ta łaska uświęcające będzie nam niezwykle potrzebna. Rada Stała Episkopatu Polski apeluje, by w niedzielę 17 maja i poniedziałek 18 maja były sprawowane Msze św. dziękczynne za życie i pontyfikat świętego Polaka.

TV Trwam News

drukuj