fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski

W niedzielę 3 maja przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki dokonał na Jasnej Górze zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

– Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów – pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie. Te nasze prośby ośmielamy się zanieść do Ciebie przez szczególne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą przedziwną pomocą i obroną – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Episkopatu Polski, przywołując podczas homilii słowa ks. kard. Roberta Saraha, zaznaczał, że w skutek pojawienia się koronawirusa, w „kilka tygodni runęła wielka ułuda materialistycznego świata”.

– To, co nas do tej pory najbardziej zaprzątało, czyli gospodarka, wakacje, polemiki medialne, to wszystko okazało się drugorzędne. Gdy wszystko się rozpada, pozostają tylko więzi małżeństwa, rodziny i przyjaźni. Odkryliśmy na nowo, że jesteśmy powiązani niewidocznymi, lecz niemniej rzeczywistymi więziami danego narodu. Odkryliśmy, że zależymy od Boga – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

W sytuacji epidemii kapłani powinni robić wszystko, co w ich mocy, aby towarzyszyć chorym i umierającym, nie komplikując pracy personelu medycznego i władz świeckich – mówił duchowny.

– Przy każdym winien czuwać dobry pasterz, choćby duchowo. Dzięki temu – przez nieustanną modlitwę – księża mogą na nowo odkryć swoje ojcostwo duchowe – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. abp Stanisław Gądecki ponowił apel do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne Ojczyzny, aby wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich.

Aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski dokonał na Wawelu ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W homilii wskazywał, że „są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: „Polska jest najważniejsza!”.

– Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością na przyjęcie cierpienia a to sprawia, że szukamy fundamentu dla sensu naszej gotowości, by gdy trzeba, cierpieć dla Ojczyzny – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Ks. abp Marek Jędraszewski podkreślał, że „są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możność wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji – a są nimi: otwarcie się na obiektywną prawdę o wartościach i szacunek dla każdej osoby ludzkiej i życia”.

TV Trwam News

drukuj