fot. Tomasz Strąg

Ojcowie Paulini z Jasnej Góry zapraszają na widowisko na 300-lecie koronacji

Z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi ojcowie paulini z Jasnej Góry zapraszają w sobotę na multimedialne widowisko poświęcone historii tego miejsca. Wystąpią m.in. Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i zespół New Life’m.

Wydarzenie pod hasłem „Jasna Góra – polska Kana” odbędzie się w sobotni wieczór na jasnogórskich błoniach i będzie zwieńczeniem całodniowych, głównych obchodów jubileuszu.

Organizatorami są ojcowie paulini – gospodarze sanktuarium – wraz z Bolesławem Pawicą (reżyserem widowiska) oraz Marcinem Pospieszalskim (współautorem scenariusza). Koncert będzie transmitowany na żywo w TVP 1.

W założeniu pomysłodawców, widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.

Jak powiedział PAP basista, kompozytor, aranżer i producent Marcin Pospieszalski, na koncert złożą się 22 utwory opracowane przez niego na tę okazję. „Będą to opracowania pieśni liturgicznych, pieśni maryjnych, będzie nawiązanie do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy odbyła się koronacja, pojawią się fragmenty chorału gregoriańskiego m.in. tego, który był wykonywany w czasie koronacji – Ave Maris Stella” – wyliczał artysta.

Dodał, że poszczególne utwory nawiązywać będą do różnych wydarzeń związanych z Jasną Górą, m.in. sprowadzenia Cudownego Obrazu, jego zniszczenia w XV wieku, oblężenia klasztoru w czasie potopu szwedzkiego, czy samej koronacji z 1717 r.

„Ale chyba najważniejszą częścią tego wydarzenia będą świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali przemiany, umocnienia, dla których Jasna Góra jest ważna. Nagrania wyświetlane na telebimach będą się przeplatać z naszą opowieścią o Jasnej Górze” – mówił Pospieszalski.

Jak podał kompozytor, samych muzyków będzie ok. 200 – na scenie wystąpi orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewa także prawosławny chór.

Wystąpią też soliści m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula.

Całość zakończy utwór „Victoria” Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.

Scena dla wykonawców jest już stawiana; patrząc na jasnogórski szczyt od strony parków – po prawej stronie błoni, prostopadle do wałów.

W sobotę główne uroczystości na jasnogórskich błoniach będą trwały od rana – rozpoczną się o godz. 9.30 modlitewnym czuwaniem pod hasłem „Maryja w dziejach Kościoła i narodu”.

O godz. 11 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas ks. abp Wojciech Polak. Zgodnie z zapowiedziami, udział w niej wezmą m.in. episkopat Polski, prezydent RP, a także przedstawiciele rządu i parlamentu.

Podczas Mszy św. nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19 Mszę św., której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

O godz. 21 – jak zawsze – odmówiony zostanie Apel Jasnogórski, a po nim rozpocznie się widowisko.

Całość zakończy czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia „Jezus na Stadionie”. Potrwa ono od godz. 23 do 4 nad ranem.

PAP/RIRM

drukuj