Prezydent Afganistanu dziękuje D. Trumpowi za zapowiedź walki z talibami

Aszraf Ghani, Prezydent Afganistanu, wyraził zadowolenie z ogłoszenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowej strategii wobec Afganistanu, zakładającej wysłanie dodatkowych 4 tys. żołnierzy, i wyraził wdzięczność za „trwałe zobowiązanie” do walki z talibami.

„Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi i amerykańskiemu narodowi za to potwierdzenie wsparcia (…) dla naszej wspólnej walki, mającej na celu uwolnienie regionu od groźby terroryzmu” – powiedział dziś prezydent Ghani.

Szef afgańskiego państwa dodał, że nowa strategia zwiększy zdolność misji szkoleniowej dla afgańskich sił bezpieczeństwa, w tym wzmocni jej nowo powstałe siły powietrzne oraz podwoi liczebność sił specjalnych w Afganistanie.

Zapewniwszy, że „afgański rząd priorytetowo traktuje przyspieszenie rygorystycznego programu reform mającego na celu wyeliminowania korupcji”, która osłabia kruchy proces demokratyczny w Afganistanie, Ghani wyraził zadowolenie, że Waszyngton „chce widzieć bezpieczeństwo Afganistanu w ramach procesu regionalnego”.

 „Partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Afganistanem jest silniejsze niż kiedykolwiek, by poradzić sobie z zagrożeniem terrorystycznym” – oznajmił prezydent.

„To dla nas historyczny dzień. Dzisiaj Ameryka pokazała, że jest z nami, bez ograniczenia w czasie” – zaznaczył Ghani podczas wizyty u afgańskich żołnierzy stacjonujących w Kandaharze.

Zwracając się do talibów powiedział: „Nie możecie wygrać tej wojny”. Ale „drzwi do pokoju i negocjacji są otwarte” – oświadczył.

Prezydent Trump w przemówieniu do narodu w poniedziałek przedstawił nową strategię zakończenia 16-letniego konfliktu zbrojnego w Afganistanie. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl