Myślenice: w sobotę uroczysta Msza św. z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej

Myślenice obchodzą 50-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej.  W związku z tym, w sobotę zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Salvatore Pannacchio. Trwansmisja w TV Trwam od godziny 11.00.

 W Myślenicach znajduje się kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a w nim tzw. kaplica niebieska, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Pani Myślenickiej.

– Legenda mówi, że obraz był własnością papieża Sykstusa V, który ofiarował go swojej krewnej. Ta z kolei podarowała go księciu Jerzemu Zbaraskiemu, który podróżował do Wenecji. To on przywiózł obraz do Krakowa – opowiedział ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii w Myślenicach.

– Prawdopodobnie jednak obraz został namalowany na desce z drzewa, które rosło w dorzeczu Wisły. Pewnie gdzieś namalowany w okolicach Pragi lub w samej Pradze. I też nabył go książę Jerzy Zbaraski i przywiózł do swojego domu – dodał. 

Od 1 do 8 maja 1633r. z obrazem zaczęły się dziać niezwykłe rzeczy.

– Obraz jaśniał niezwykłym blaskiem, łzy płynęły z oczu Matki Bożej – działy się pierwsze cuda – mówił proboszcz parafii.

Cuda i łaski, które zostały zbadane i uznane za zjawiska nadprzyrodzone. Od prawie 400 lat Maryja w znaku Cudownego Wizerunku otoczona jest kultem. Przed jej obrazem modlą się liczni pielgrzymi prosząc, ale i składając dowody wdzięczności.

– 24 sierpnia 1969 roku kardynał Karol Wojtyła na skronie Dzieciątka i Matki Najświętszej włożył papieskie korony – wskazał ks. Zdzisław Balon.

W tym roku mija dokładnie 50 lat od tego wydarzenia. W związku z tym zaplanowano uroczystości rocznicowe. Te rozpoczęły się już w zeszły roku, kiedy to ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski zainaugurował rok jubileuszowy. 

– Kilka dni później wyruszyły kopie obrazu Matki Bożej, aby peregrynować po rodzinach i do dnia dzisiejszego te rodziny odwiedza Matka Boża – wspominał proboszcz parafii.

Zwieńczeniem rocznego czasu przygotowań będzie uroczysta Msza Święta. Przewodniczyć jej będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pannacchio.

Miasto i gmina również przyłączyły się do wydarzeń, które miały miejce w drodze do tego złotego jubileuszu. 

– Na sesji nadzwyczajnej w poniedziałek radni podjęli uchwałę, taką deklarację, powierzając dalszej opiece Matki Boskiej Myślenickiej nasze Myślenice, naszą całą gminę – powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic. 

Bo losy miasta, jak podkreślił burmistrz, od przeszło 400 lat są związane właśnie z Matką Bożą.

– Wierzymy i chcemy, żeby była razem z nami przez kolejne 50,100, 400 lat – zaznaczył Jarosław Szlachetka. 

Początek uroczystości na Rynku Myślenickim w sobotę o godz. 11.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl