W sobotę uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej

W sobotę w Świętej Lipce odbędą się główne uroczystości związane z 50. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej oraz 400. rocznicą oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców. Mszy św. przewodniczyć będzie ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

O godz. 9.30 nastąpi zawiązanie wspólnoty oraz godzinki o Najświętszej Maryi Pannie oraz modlitwa różańcowa, a podczas Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.00 na placu przed bazyliką, homilię wygłosi Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

W tym roku w świętolipskim sanktuarium obok 50-lecia koronacji obrazu obchodzone są jeszcze dwa jubileusze: 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i 125-lecie ukończenia szkoły muzycznej przy świętolipskim sanktuarium przez Feliksa Nowowiejskiego, znakomitego warmińskiego kompozytora.

50 lat temu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej dokonywali Prymas Tysiąclecia Stefan kardynał Wyszyński, ówczesny metropolita krakowski ksiądz kardynał Karol Wojtyła i biskup warmiński Józef Drzazga. Wówczas do Sanktuarium przybyło 60 tysięcy wiernych.

Sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. osób. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W wakacje, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi, a często ludzie gromadzą się także przed kościołem.

Sanktuarium w Świętej Lipce leży nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz czterech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

Jak podał PAP rzecznik Kurii Metropolitalnej ks. Marcin Sawicki, w związku z uroczystościami zmieni się organizacja ruchu w pobliżu Świętej Lipki.

W dniu uroczystości w godz. 9.00 -14.00 będzie zamknięty dla ruchu kołowego odcinek drogi od wjazdu do Świętej Lipki od strony Kętrzyna do rozjazdu na Mrągowo i Reszel. W tym czasie będzie możliwy przejazd drogą Reszel – Mrągowo wiodącą przez obrzeża Świętej Lipki, natomiast przejazd na trasie Kętrzyn – Reszel będzie możliwy drogą wiodącą przez Siemki i Klewno. Połączenie na trasie Kętrzyn – Mrągowo będzie możliwe drogą wiodącą przez Muławki, Wilkowo i Szestno. W tym czasie może być utrudniony przejazd pojazdów drogą z Wilkowa do Świętej Lipki wiodącą przez Bezławki.

Zostanie uruchomiona specjalna komunikacja autobusowa. Z dworca w Kętrzynie wyjadą autobusy o 9.00, 9.30 i 10.00 i przejadą przez Osiedle Piastowskie i ul. Gdańską na parking za cmentarzem w Świętej Lipce. W drogę powrotną będą wyruszać stamtąd o 13.30, 14.00 i 14.30. Autobusy z Mrągowa będą wyjeżdżały o 9.00 i 10.00 z przystanku przy ul. Marii-Curie Skłodowskiej, z zatrzymaniem na przystankach przy ul. Mrongowiusza i Wolności. Powrót z parkingu przy rozjeździe na Reszel – Mrągowo o 13.00 i 14.00.

Parking dla pojazdów osobowych jadących z Kętrzyna będzie usytuowany przy wjeździe do Świętej Lipki po prawej stronie od jezdni. Parking dla pojazdów osobowych przybywających od strony Mrągowa – na polu po lewej stronie przed wjazdem do Świętej Lipki. Natomiast parking dla pojazdów osobowych jadących od strony Reszla – na parkingu przy rozjeździe na Reszel – Mrągowo, na placu między Muzeum i Jeziorem Dejnowa oraz wzdłuż drogi do Kociborza.

Autokary wiozące pielgrzymów drogą z Mrągowa, po wysadzeniu pasażerów na skrzyżowaniu w Świętej Lipce, będą kierowane na miejsca parkingowe w Ramtach, autokary jadące z Reszla, też po wysadzeniu pasażerów na skrzyżowaniu w Świętej Lipce, będą kierowane na miejsca parkingowe w Pilcu, natomiast autokary jadące z Kętrzyna będą parkowały na poboczach drogi wiodącej ze Świętej Lipki przez Stąpławki, Bezławki do Wilkowa.

Do Świętej Lipki przybędą piesze pielgrzymki. Sprzed kościoła św. Wojciecha w Mrągowie wyruszy ona o 4.00, sprzed kościoła św. Katarzyny w Kętrzynie o 6.30 i sprzed kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu o 8.30.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl