Rychwałd: uroczystości jubileuszowe związane z koronacją cudownego obrazu

50 lat temu w Rychwałdzie koło Żywca prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski ks. abp Karol Wojtyła ukoronowali obraz Matki Bożej, który od czterech wieków na tym miejscu odbiera cześć od beskidzkich górali.

W niedzielę 19 lipca odbędą się uroczystości jubileuszowe. Eucharystii o godz. 15.00 przewodniczyć będzie obecny prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

jpII-wyszyński-kard.-rychwałdDo udziału w tym wydarzeniu zachęcił swoich diecezjan ordynariusz bielsko-żywiecki ks. bp Roman Pindel. Zachęcił również duchownych do zorganizowania pielgrzymek autokarowych, „by jak najwięcej osób mogło wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu“. Ponadto pasterz diecezji zobowiązał proboszczów parafii do odczytania jego zaproszenia w niedzielę 5 lipca i do przypomnienia o tej uroczystości w ogłoszeniach parafialnych w niedzielę 12 lipca.

Ks. bp Roman Pindel przypomniał, że szczególny rozwój kultu Matki Bożej w Rychwałdzie nastąpił w latach 1655-1657.

„Od tego czasu rychwałdzkie sanktuarium zasłynęło wieloma łaskami, których świadectwem jest kilkanaście ksiąg zawierających podziękowania i prośby, przechowywanych w miejscowym archiwum“ – napisał w komunikacie.

„Na przestrzeni wieków Rychwałd stał się miejscem licznych nawróceń. Odnowienie serc, dokonujące się pod matczynym okiem Maryi służy dziś działający tu dom rekolekcyjny i dynamicznie rozwijające się duszpasterstwo w duchu nowej ewangelizacji“ – dodał ordynariusz diecezji.

Pasterz bielsko-żywiecki przy tej okazji podziękował kustoszom sanktuarium w Rychwałdzie – Franciszkanom – za „troskliwą opiekę nad tym miejscem i podejmowane w nim owocne inicjatywy duszpasterskie“.

* * *

Poniżej prezentujemy szczegółowy program uroczystości jubileuszowych w niedzielę 19 lipca.

14.00 Śpiew kapel góralskich i prezentacja sanktuarium na telebimach

14.40 Powitanie zebranych przy ołtarzu polowym

14.45 Sygnał zapowiedzi rozpoczęcia uroczystości

14.47 Uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej w świątyni

14.49 Prymas Polski dokona poświęcenia: kopii obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej, odnowionego tabernakulum i sukni wdzięczności

15.00 Procesyjny przemarsz do ołtarza polowego z kopią obrazu niesioną przez górali przy akompaniamencie orkiestry dętej

15.15 Rozpoczęcie Mszy św.

20.00 W amfiteatrze żywieckim Pod Grojcem Koncert Wdzięczności, a w nim misterium muzyczne skomponowane przez Huberta Kowalskiego z Krakowa i worship, czyli wspólne uwielbienie Boga za dar Jego Matki (zakończenie ok. 22.00).

jms

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl