fot. PAP/Rafał Guz

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek nadal aktualny

Mimo kolejnego, zaplanowanego na 22 maja spotkania z ministrem zdrowia, pielęgniarki nie odwołują strajku ostrzegawczego. Wczorajsze rozmowy z szefem resortu zakończyły się bez porozumienia.

Pielęgniarki podnoszą, że  minister nie zaproponował niczego konkretnego i wciąż podtrzymują swoje postulaty. Chodzi przede wszystkim o podwyżkę płac o 1500 zł i poprawę warunków pracy.

Chcemy godnych warunków pracy i płacy po to, żeby nie pracować na dwóch, trzech etatach, żeby móc bezpiecznie realizować działania pielęgnacyjne czy pielęgniarskie, żeby pacjent był bezpieczny i żeby pielęgniarka była bezpieczna – podkreślała Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek odbędzie się 12 maja. Tymczasem Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych na Pomorzu przygotował spot o tym, że prawo wykonywania zawodu oznacza przymus wyjazdu do pracy za granicę.

Podczas „okrągłego stołu” w Gdańsku pod koniec lutego komitet zgłosił 21 postulatów kierowanych do władz województwa, Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, dotyczących m.in. wzrostu wynagrodzeń, poprawy warunków pracy oraz promocji zawodu pielęgniarki i położnej wśród młodzieży.

RIRM

drukuj