fot. sxc.hu

W życie wchodzi nowela dot. FUS

Dziś wchodzą przepisy, dzięki którym emerytury będą nieco wyższe. Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy doprecyzowują zasady wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego.

Nowela pozwala na wybór tzw. tablicy dalszego trwania życia korzystniejszej dla osoby przechodzącej na emeryturę. Inna możliwość, to wybór tablicy z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego albo z dnia przejścia na emeryturę.

Każda podwyżka emerytur jest krokiem w dobrą stronę – podkreśla profesor Leokadia Oręziak z katedry finansów Szkoły Głównej Handlowej. Ekonomistka zaznacza jednak, że musi odbyć się poważna dyskusja nad przyszłością całego systemu emerytalnego.

Ta zmiana tak naprawdę nie jest rozwiązaniem. W Polsce nie podejmuje się na szeroką skalę dyskusji o emeryturach. Należy docenić, że ukazał się raport złożony przez Kancelarię Prezydenta. Obnaża on to, o czym ludzie powinni wiedzieć już bardzo dawno, czyli wtedy, kiedy w 1999 roku była przeprowadzana reforma. To wtedy zredukowano o ponad połowę emerytury, zmniejszono znacznie stopę zastąpienia, która wynosiła wtedy ok. 70 proc. dziś wynosi mniej niż 50 proc. W roku 2060 będzie wynosiła raptem ok. 20 proc. Oznacza to, że jeśli pracownik dostaje pensję rzędu 4 tys. złotych, to będzie mieć emeryturę rzędu 800 złotych – zauważa prof. Leokadia Oręziak.

Nowe przepisy wprowadzają też możliwość przeliczania emerytur według nowych zasad przez osoby, które pobierały wcześniejsze emerytury. Ponadto nowela uznaje za okresy składkowe urlopy wychowawcze.  Umożliwia też uwzględnienie w kapitale początkowym okresów nieskładkowych związanych ze studiami wyższymi przed 1999 rokiem.

RIRM

drukuj