fot. PAP/Radek Pietruszka

E. Rafalska: w listopadzie przedstawimy wnioski z przeglądu emerytalnego

W listopadzie przedstawimy Radzie Ministrów rekomendacje z trwającego przeglądu emerytalnego – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że w resorcie toczą się prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur.

W poniedziałek w Sejmie Rafalska wzięła udział w konferencji na temat 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Szefowa MRPiPS pytana była przez dziennikarzy m.in. o to, czy będą zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych. Przypomniała, że jej resort odpowiada za emerytalny system pracowniczy.

„W moim resorcie, a z tego co wiem – bo mówił o tym też szef MSWiA Mariusz Błaszczak – nigdzie nie toczą się prace nad zmianami w systemie emerytur mundurowych” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Podkreśliła, że trwa obowiązkowy, ustawowy przegląd emerytalny. „Wkrótce przegląd się skończy, ZUS zgłosi swoje uwagi do MRPiPS, my przygotujemy rekomendacje, które mogą być przyjęte lub odrzucone prze Radę Ministrów” – wyjaśniła Rafalska

„Myślę, że w listopadzie przedstawimy nasze propozycje Radzie Ministrów” – dodała minister.

Poinformowała, że w jej resorcie toczą się natomiast prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur, nad zmianami, których wymaga podniesienie minimalnego świadczenia emerytalnego do 1 tys. zł i ujednoliceniem systemu waloryzacji w systemach powszechnym i rolniczym.

„Śledzimy też prace nad projektem prezydenckim” – powiedziała Elżbieta Rafalska, odnosząc się projektu obniżenia wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Elżbieta Rafalska pytana też była o środki na finansowanie programu 500 plus.

„W polityce nic nie przychodzi łatwo, ja nie mówiłam, że finansowanie programu 500 plus to jest zdanie łatwe i przyjemne, ja mówiłam tylko, że to jest zdanie odpowiedzialne, poważne, ale to jest zadanie, o którym powiedzieliśmy, że jest to dla na nas, dla rządu PiS zadanie najważniejsze, w związku z tym mobilizujemy się, żeby to zdanie było sfinansowane i będzie sfinansowane” – zadeklarowała minister.

Pytana o ewentualne finansowanie tego zadania środkami z OFE powiedziała: „To nie jest tak, że jedne pieniądze akurat służą, żebyśmy budowali drogi, a inne służą, żebyśmy przeznaczyli je na subwencje oświatowe; budżet to system naczyń połączonych”.

„Przypomnę, że nasi poprzednicy wzięli ponad 150 mld zł z OFE i jakoś do polskich rodzin nie trafiła z tych pieniędzy ani złotówka” – dodała Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że prace nad budżetem wciąż trwają i – jej zdaniem – nie ma powodu do niepokoju ani o kształt tego budżetu, ani finansowanie programu „Rodzina 500 plus”.

PAP/RIRM

drukuj