E. Rafalska: „500+” to dopiero początek pomocy dla polskich rodzin

Zadaniem resortu jest wspieranie polskich rodzin tak, by te czuły wsparcie ze strony państwa, (…) miały stabilne zabezpieczenie w postaci dobrze płatnej pracy – powiedziała w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister Elżbieta Rafalska wskazała, jakie są zadania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co udało się osiągnąć i jakie są priorytety na przyszłość.

Od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych bardzo ważną zmianą jest powstałe ministerstwo – nie tylko pracy i polityki społecznej, ale przede wszystkim – rodziny. Ta zmiana nie jest zmianą symboliczną, ale rzeczywistą. Muszę podkreślić, że zostało to bardzo dobrze przyjęte przez wiele środowisk, chociaż opozycja mówiła, że będzie to tylko i wyłącznie kosztowna zmiana nazwy. To ministerstwo jest niezwykle ważne, gdyż wskazuje, że na pierwszym miejscu stawiamy rodzinę, następnie pracę, która jest niezwykle ważna i politykę społeczną, co pokazuje, że nie uciekamy od innych problemów społecznych, bo one niezależnie od sytuacji gospodarczej były są, i będą, a naszym zadaniem jest zmniejszanie ich obszarów – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Program rządowy „Rodzina 500 plus” to nie jedyne zadanie ministerstwa. Pracujemy już nad kolejnymi programami wspierającymi polskie społeczeństwo – mówi Elżbieta Rafalska i dodaje, że nie chodzi tu jedynie o mieszkania dla rodzin, mimo, że jest to bardzo pilna sprawa, ale również chodzi o sytuację na rynku pracy.

Chodzi nie tylko o wsparcie finansowe dla rodziny ze strony państwa, bo rodzina również chce być silna poprzez własne działanie. Państwo więc musi zmienić zasady odnośnie zatrudnienia osób na umowy zlecenie czy na umowy śmieciowe. Dlatego chcemy wprowadzić minimalną stawkę godzinową – mówi Elżbieta Rafalska.

Zadaniem ministerstwa jest również wymagający naprawy system emerytalny i tym na pewno się zajmiemy – zaznacza minister Rafalska.

Mamy w tym roku przegląd emerytalny. Chcemy, żeby były rekomendacje, które wskażą, jak ten system emerytalny naprawić, żeby świadczenia emerytalne były wyższe. Żeby ten polski system dawał większe poczucie bezpieczeństwa materialnego na przyszłość, kiedy już nie będziemy mogli pracować. Tych wyzwań jest na pewno sporo – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo musi prowadzić działania, które poprawią dzietność w Polsce – wskazuje minister i zaznacza, że zadaniem ważnym dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest to, żeby polska rodzina czuła wsparcie od państwa. Do sukcesu można zaliczyć fakt, że mamy już długie urlopy macierzyńskie, ale nie jest to wystarczający bodziec do tego, ażeby dzietność w Polsce była wyższa – zauważa minister.

Minister Rafalska oceniła również pierwsze miesiące funkcjonowania programu Rodzina 500+.

W tym momencie ponad 3 mln 240 tys. polskich dzieci otrzymuje świadczenie 500+. Do portfeli polskich rodzin trafiło już ponad 5 mld zł, a do końca roku ta kwota wyniesie około 17 mld zł. Fakty wskazują, że ten program dobrze oddziałuje na polskie rodziny. W przedszkolu obserwuje się, że dzieci często noszą nowe ubranka, w szkołach jest większe zainteresowanie wyjazdami, są większe wydatki na żywność czy edukację. Dzisiaj spotkałam się z informacją, że wzrasta ilość sprowadzanych używanych samochodów – i można żartować, że ściągamy używane pojazdy, ale sami zanim wsiedliśmy do nowych samochodów, takimi właśnie jeździliśmy – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elżbieta Rafalska wskazała, że jeśli program Rodzina 500+ będzie wymagał zmian, to na pewno rząd będzie starał się je wprowadzić. Ten program jest cały czas monitorowany i sprawdzany, więc na pewno, jeśli tego będzie wymagała sytuacja, to będzie działanie rządu – mówi minister.

Nic nigdy nie zastąpi rodziny – nie ma doskonalszej instytucji niż rodzina. Państwo, szkoła czy przedszkole mają tylko wspierać rodzinę i jej pomagać – podkreśla Elżbieta Rafalska.

Państwo ma pomagać, a nie ingerować w rodzinę. Jedno z pierwszych działań ministerstwa to był zakaz czy ograniczenie tych sytuacji, które bulwersowały opinię publiczną, a więc zabieranie dzieci z rodzin z powodów biedy czy trudnej sytuacji materialnej. Tak samo szkoły czy przedszkola powinny wspierać funkcję wychowawczą rodziny, ale na pewno jej nie zastępować. Jeżeli zaś mówimy o zastępowaniu rodziny, to jedynie w skrajnych przypadkach, gdzie rodzina nie wywiązuje się ze swoich podstawowych zadań dotyczących dziecka czy dzieci. Takiej rodzinie trzeba jednak również pomóc poprzez np. terapie, leczenie czy ewentualnie pomoc socjalną – mówi Rafalska.

Całość poniedziałkowej audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem minister Elżbiety Rafelskiej można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl