Min. E. Rafalska: Nie ma odwrotu od e-zwolnień

Nie ma odwrotu od obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy – powiedziała dzisiaj w Krakowie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Od 1 grudnia 2018 r. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.

„Termin, który wprowadza obowiązkowe, elektroniczne zwolnienia lekarskie, nieuchronnie się zbliża. I nie ma odwrotu z tej drogi. Mówię to jasno i wyraźnie, ponieważ część środowiska medycznego ciągle ma – być może mniejsze, ale jednak złudzenia – że może będzie kolejny termin wydłużający wprowadzenie e-zwolnień. Nie będzie” – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

„Bardzo zależy nam na tym, żeby kolejna reforma została dobrze wdrożona. Myślę, że to znaczące ułatwienie zarówno dla lekarzy jak i pacjentów, i korzyści są tu obopólne. Jak przejdziemy ten trudny etap tej zmiany, odczujemy naprawdę, jaka jest jakościowa zmiana między zwolnieniami papierowymi a elektronicznymi, które zaoszczędzają czas zarówno lekarzom jak i pacjentom” – mówiła minister.

Pytana przez dziennikarzy, czy będą jakieś sankcje wobec lekarzy, którzy od 1 grudnia nie będą wystawiać e-zwolnień, minister powiedziała, że „lekarze są świadomi odpowiedzialności za zdrowie swojego pacjenta” i że „nie dopuszcza myśli, że nie będą wystawiali zwolnień lekarskich”.

„Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

PAP/RIRM

drukuj