fot. PAP/Radek Pietruszka

ZUS: emerytury rocznika 1953 roku zostaną ponownie przeliczone  

ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953 roku. Zakłada to podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja przygotowana przez rząd Zjednoczonej Prawicy ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Senator PiS-u Ryszard Majer przypomina, że ustawa naprawia szkody, które wyrządziła regulacja wprowadzona w 2013 r. za rządów PO-PSL.

Osoby z rocznika 1953 roku, kiedy przechodziły na wcześniejszą emeryturę w 2008 roku, otrzymały wcześniejszą emeryturę. Potem, jak przechodziły już na normalny okres – ta emerytura była zaniżona. Stwierdził to Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku i przedłożenie rządowe naprawia tę regulację. Efekt dla urodzonych w 1953 roku jest taki, że w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli od podpisania przez prezydenta, jeżeli mają do tej pory tę podstawę nieprzeliczoną w sposób właściwy – będą mogły złożyć wniosek o ponowne przeliczenie podstawy emerytury – wytłumaczył Ryszard Majer.

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury – średnio 12 786 zł.

RIRM

drukuj