M. Sadurska: Wcześniejsza emerytura to nie obowiązek, ale prawo

Chcemy, żeby każdy obywatel podejmował decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę w pełni świadomie, dlatego zorganizowana została kampania informacyjna, a w ZUS-ie działają profesjonalni doradcy – powiedziała w dzisiejszych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Małgorzata Sadurska.

Szefowa kancelarii prezydenta PR mówiła o dzisiejszej kampanii społeczno-informacyjnej „Godny wybór” zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim. Akcja była związana z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych dla Polaków obietnic Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi.

– 1 października wejdzie ustawa, która przywraca Polakom niższy wiek emerytalny. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana kampania społeczna, która została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę i panią minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. Ma ona na celu przede wszystkim poinformować Polaków, że ustawa wchodzi w życie i od 1 października zostanie przywrócona ta elementarna sprawiedliwość, czyli niższy wiek emerytalny. Trzeba przypomnieć, że wcześniej podwyższono wiek emerytalny bez konsultacji z obywatelami. Ta kampania ma zatem poinformować wszystkich o tym, że Polacy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę – poinformowała Małgorzata Sadurska.

Zmiana przepisów nie wymusza wcześniejszego zakończenia pracy. Jeśli ktokolwiek chciałby – z różnych przyczyn – kontynuować pracę zawodową, będzie miał taką możliwość.

– Kampania ma pokazać również, że wcześniejsza emerytura to nie obowiązek, ale prawo. Polacy sami mogą zadecydować, czy z uwagi na stan zdrowia, możliwości, sytuację rodzinną, chcą w dalszym ciągu spełniać się zawodowo – podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Celem kampanii jest jak najlepsze wyjaśnienie, jakie prawa i możliwości daje wchodząca w życie 1 października nowa ustawa oraz naprostowanie wszelkich niedomówień i zakłamań w tym zakresie.

– Chcemy też obalać wszystkie mity, które się pojawiają. Krótszy wiek emerytalny nie jest niczym złym. Pan prezydent w swojej kampanii jasno zapowiedział, że jego celem jest przywrócenie tego, co zostało Polakom zabrane. Można powiedzieć, że teraz ta obietnica zostanie namacalnie spełniona. Jest to danie możliwości (…), żeby (Polacy) w większym stopniu mogli decydować sami o sobie – wyjaśniła Małgorzata Sadurska.

Decyzja o skorzystaniu z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę jest w pełni indywidualną sprawą każdego obywatela. Polacy będą mogli skorzystać z profesjonalnego doradztwa podczas podejmowania decyzji o zakończeniu pracy zawodowej.

– Chcemy, żeby każdy obywatel podejmował decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę w pełni świadomie. W związku z tym organizatorzy kampanii planują zorganizowanie szesnastu spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawiciela MRPiPS, przedstawicieli Solidarności oraz Kancelarii Prezydenta. Chcemy mówić o możliwościach, jakie niesie ze sobą ustawa. O tym, że decyzja o przejściu na wcześniejszą emeryturę jest indywidualnym wyborem, który musi być dobrze przeanalizowany. W Zakładach Ubezpieczeń Społecznych są doradcy emerytalni, którzy będą pomagali wyliczyć emeryturę, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję – zaznaczyła.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP dodała, że decyzja rządu o obniżeniu wieku emerytalnego daje obywatelom większą swobodę w zakresie decydowania o sobie.

– W 2012 roku ówczesna władza nie dała Polakom wyboru. Pani premier Beata Szydło oraz pan prezydent Andrzej Duda chcą, by to obywatele sami o sobie decydowali – podsumowała Małgorzata Sadurska.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl