Szczecin: katastrofa budowlana na Zamku Książąt Pomorskich

Trzy stropy urwały się w północnej części Zamku Książąt Pomorskich – poinformowała dziś szczecińska straż pożarna. W skrzydle budynku, w którym doszło do katastrofy budowlanej, nie było pracowników ani zwiedzających, ponieważ było czasowo zamknięte.

„Doszło do urwania trzech stropów, które zostały przebite kolumną stanowiącą część konstrukcji nośnej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich” – poinformował w rozmowie z mediami st. kpt Piotr Tuzimek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Do katastrofy budowlanej doszło po godz. 12.00. Według wstępnych ustaleń strażaków, zawaliło się około 50 m kwadratowych stropu na każdej z trzech kondygnacji.

„Nie ma nikogo poszkodowanego, gdyż w momencie katastrofy budowlanej ta część budynku była wyłączona z użytkowania” – powiedziała dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska. Jak zaznaczyła, „w tym pionie nie była prezentowana żadna wystawa od co najmniej tygodnia”.

Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników Zamku Książąt Pomorskich, a także mieszczącego się tu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opery na Zamku.

Dr inż. Stefan Nowaczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który nadzorował budynek, przyznał, że już wcześniej zauważono zarysowania.

„Obiekt był monitorowany. Rano wykonano pomiary geodezyjne, zostały także przeprowadzone badania geotechniczne. Chcieliśmy sprowadzić georadar, aby móc sprawdzić, co znajduje się w piwnicy pod gruntem” – wyjaśnił dr Nowaczyk.

Jak dodał, jedna z badanych hipotez dotycząca problemów budowlanych dotyczyła kwestii gruntów.

„Budynek jest bezpieczny. Uszkodzone są tylko pomieszczenia w pionie: Sala Elżbietańska, Sala Króla Eryka Pomorskiego, część budynku na dole, w której były szatnia i hol wejściowy, oraz sala Teatru przy Krypcie. Pozostałe sale nie mają żadnych zarysowań” – zaznaczył Nowaczyk.

Z powodu katastrofy odwołano wszystkie wydarzenia, które miały odbywać się dziś na Zamku Książąt Pomorskich.

„Etapy prac, które są przed nami, to odgruzowywanie oraz podjęcie decyzji o podstemplowaniu pozostałych części stropów” – dodał dr Nowaczyk.

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z psami ratunkowymi, urzędnicy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie oraz wojewódzki konserwator zabytków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl