fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Kolejny przejaw agresji wobec Kościoła i osób wierzących

To kolejny przejaw agresji wobec Kościoła i osób wierzących. W Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie doszło do brutalnego ataku na księdza. Sprawcy chcieli dokonać profanacji świątyni. Zostali zatrzymani przez policję.

W czerwcu napastnik z siekierą rzucił się na ołtarz w Rypinie. Dzień później we Wrocławiu inny mężczyzna ugodził nożem kapłana. Do profanacji świętych symboli dochodziło też w trakcie tzw. marszów równości. Tę spiralę nienawiści – jeszcze kilka dni temu – próbował przeciąć rzecznik Episkopatu.

 „Nie możemy nie reagować wobec wulgarnego szyderstwa i braku podstawowego szacunku dla wiary milionów osób wierzących, których takie działania obrażają. Mamy konstytucyjne prawo do uszanowania godności człowieka i ochrony symboli naszej wiary” – zaznaczył ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Ten apel to próba zatrzymania fali profanacji. Próba – co pokazuje przykład z niedzieli – uzasadniona.  Trzech mężczyzn wtargnęło do zakrystii bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Pobili księdza, kościelnego i zakrystiankę, chcieli sami odprawić Mszę św. O szczegółach mówił zaatakowany ks. prał. Aleksander Ziejewski.

– Prosiłem, żeby wyszli, to nie jest miejsce dla nich, nie chcieli opuścić, zaczęli coś mówić. Mówię: „Proszę pana, proszę wyjść”, to się rozsierdził. Zaczął atakować. Zakrystiankę popchnął kilka razy, mnie uderzył, kościelny, który chciał mnie bronić otrzymał kilka ciosów – powiedział ks. Prałat.

Zaatakowany ksiądz oraz kościelny zostali pobici. Rany na twarzy wymagały szycia w szpitalu.

– Jak widział, że jestem cały zalany krwią, bo rozciął mnie 5 cm na twarzy, udało mi się otworzyć drzwi do bazyliki i krzyknąłem: „Napad jest, wzywajcie policję”. To wtedy oni poszli – dodał ks. prał. Ziejewski.

Wszystko wskazuje na to, że atak nie miał charakteru rabunkowego. To najprawdopodobniej kolejny przejaw agresji wobec Kościoła i osób wierzących – poinformowała kuria szczecińsko-kamieńska.

– Polecamy modlitwie ofiary tego brutalnego pobicia, jak również prosimy o modlitwę w intencji nawrócenia i opamiętanie się sprawców – wskazał ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii szczecińsko-kamieńskiej.

Sprawcy już zostali zatrzymani. Przyzwolenia na agresję nie będzie – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

 

Wczorajsze pobicie księdza i próba profanacji Mszy św. w Szczecinie zasługują na szczególne potępienie ze wszystkich stron – bez względu na poglądy polityczne” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Po raz kolejny nienawiść wobec Kościoła mogła zakończyć się tragicznie. Przecięcie tej fali agresji jest możliwe tylko poprzez zdecydowane działania – zaznaczył socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.

– Istnieje poważne zagrożenie, istnieje wojna kulturowa – powiedział socjolog.

Dochodzi do sytuacji, w której osoby wierzące nie mogą czuć się bezpiecznie w Kościele. Granica jest przesuwana coraz dalej – wskazała poseł Barbara Bubula.

– Takiej postawie musimy bardzo wcześnie powiedzieć: „Nie”. I zdecydowanie w obronie księży, sióstr zakonnych stawać – zwróciła uwagę polityk.

– Okazuje się, że jeżeli pozwoli się na tego typu akty profanacji, które przez większość kojarzone są jako wygłupy czy incydenty, to potem przekracza się granicę już w sposób niedopuszczalny – zaznaczył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Kościół katolicki szanuje godność każdego człowieka, bez wyjątku. I prawo do takiego szacunku mają również katolicy w Polsce i na całym świecie, a także wszyscy chrześcijanie i wyznawcy innych religii. To kolejny cytat z oświadczenia rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl