fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński o ataku na kapłana: Zostało przełamane tabu

Zostało przełamane jakieś tabu. Tabu w znaczeniu świętości. Do tej pory wydawało się, że przestrzeń Kościoła jest przestrzenią wolną od jakiejkolwiek agresji – powiedział w rozmowie z TV Trwam prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog.

Prokuratura Krajowa objęła nadzorem śledztwo ws. pobicia księdza i kościelnego w Bazylice Jana Chrzciciela w Szczecinie. W ostatnim czasie mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem na Kościół i kapłanów. Doszło też do szeregu aktów profanacji. Tym razem trzech mężczyzn wdarło się w niedzielę wieczorem do zakrystii Bazyliki w Szczecinie; brutalnie pobili kapłana oraz pracownika kościelnego. Napastnicy zażądali ornatów i chcieli dokonać świętokradztwa, parodiując eucharystię.

– Zostało przełamane jakieś tabu. Tabu w znaczeniu świętości. Do tej pory wydawało się, że przestrzeń Kościoła jest przestrzenią wolną od jakiejkolwiek agresji ­– podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Profesor zaznaczył, że Polska musi zareagować na sytuacje, jakie mają miejsce, a które stanowią niebezpieczeństwo

– Istnieje poważne zagrożenie, istnieje wojna kulturowa – apelował.

Zastanawiał się również, jakie powinny być podjęte kroki.

– Czy wtedy nie powinno zadziałać prawo i odpowiedni przepis dotyczący obrazy uczuć religijnych Polaków? – pytał.

Sprawcy ataku w Szczecinie zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze ustalają okoliczności zdarzenia. Mężczyźni, którzy brutalnie zaatakowali księdza i kościelnego byli już wcześniej notowani przez policję.

RIRM

drukuj