By Nuntaro - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63394454

Mazowieckie: Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie błyskawic na elewacji kościoła

Prokuratura Rejonowa w Lipsku prowadzi śledztwo w sprawie zniszczenia elewacji zabytkowego kościoła w Krępie Kościelnej. Nieznani sprawcy namalowali na budynku świątyni cztery błyskawice – symbole Strajku Kobiet.

Rzecznik prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas poinformowała w sobotę, że w nocy z 31 października na 1 listopada nieznani sprawcy namalowali na froncie i z boku budynku cztery czerwone błyskawice, o długości ok. 80 cm.

Kościół w Krępie Kościelnej jest wpisany do rejestru zabytków. Za zniszczenie zabytkowego obiektu grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Rzecznik przekazała, że śledczy prowadzą także postępowanie pod kątem „obrażenia uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych”. Za czyn ten grozi do roku pozbawienia wolności.

Policja szuka sprawców przestępstwa. Z ustaleń śledczych wynika, że z 31 października na 1 listopada, po ogłoszeniu przez premiera decyzji o zamknięciu nekropoli, na znajdującym się w pobliżu kościoła cmentarzu do późnych godzin wieczornych panował duży ruch.

„Po wieczornym nabożeństwie proboszcz zauważył m.in. trzech nastolatków kręcących się koło świątyni. Policjanci wylegitymowali chłopców w wieku 11 i 12 lat, ale nic przy nich nie znaleźli. Kościół nie był jeszcze wtedy zniszczony” – poinformowała Beata Galas.

Ksiądz zauważył namalowane na świątyni błyskawice na drugi dzień rano.

PAP

drukuj