fot. PAP/Marcin Bielecki

Trwają manewry Baltops 17

Ponad 40 okrętów z 14 państw uczestniczy w największych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku. Jednostki przybył do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Szczecin jest po raz pierwszy gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Baltops, które są organizowane przez NATO na wodach Morza Bałtyckiego. Na manewry te przybyło 40 okrętów wojennych.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 r. na morzu Bałtyckim. Polska uczestniczy w nich od 1993 r. W Szczecinie goszczą jednostki wojskowe między innymi z Belgii, Estonii, Norwegii, Niemiec, Szwecji, Francji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Stanów Zjednoczonych.

Uczestnictwo w tych manewrach to okazja do tego, aby sprawdzić gotowość i stan polskiej Marynarki Wojennej, aby móc ją usprawniać mówi poseł PiS Leszek Dobrzyński.

– Dobrze byłoby, żeby znowu i o rozwój Marynarki Wojennej, a także polskiej floty i wszystkiego, co jest związane z gospodarką morską, z morzem, zadbać – podkreśla Leszek Dobrzyński.

Załogi będą ćwiczyć prowadzenie międzynarodowej operacji wojskowej. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniach trałowce raz okręty transportowo-minowe.

Podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępniła swoje pokłady dla zwiedzających. Wizyty na pokładach mogą być niesamowitym przeżyciem szczególnie dla najmłodszych i okazją aby zobaczyć, jak przebiega organizacja pracy żołnierzy na statku.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz sprzętu wojskowego, który odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca w godzinach od 12.00 do 20.00 na Łasztowni. Będzie tam można zobaczyć między innymi drużyny piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym oraz sekcje strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem.

Ćwiczenia Baltops są organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Tym razem Polska występuje w roli państwa-gospodarza tych ćwiczeń, które zakończą się 18 czerwca w Kilonii na terenie Niemiec.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj