fot. pl.wikipedia.org

Szczecin: Podpisanie umowy ws. modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W Urzędzie Morskim w Szczecinie zostanie podpisana umowa na wykonanie modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin. W uroczystości weźmie udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak wskazał, to inwestycja, na którą czekał Szczecin i Zachodnie Pomorze.

Tor wodny zostanie pogłębiony do 12,5 metra. Prace zrealizuje konsorcjum kilku międzynarodowych firm. Dzięki takim działaniom do szczecińskiego portu będą mogły wpływać większe jednostki morskie. To z kolei oznacza wzrost przeładunków.

Szef resortu gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podkreślił, że dzięki inwestycji Szczecin będzie mógł konkurować z innymi europejskimi portami.

To inwestycja, która bezwzględnie wpisuje się w rywalizację ekonomiczną z naszym sąsiadem z Zachodu. Bezwzględnie daje nam ogromne możliwości ku temu, aby w końcu Zachodnie Pomorze i zespół portów Szczecin-Świnoujście mógł konkurować między portami europejskimi – zaznaczył minister gospodarki morskiej.

Marek Gróbarczyk dodał, że poprzednie władze nie widziały potrzeby rozwoju toru żeglugowego do Szczecina.

Prace mają być wykonane na odcinku ponad 62 kilometrów. Jednocześnie przebudowane zostaną skarpy brzegowe. Przewidziano także modernizację oznakowania nawigacyjnego. Koszt inwestycji to ponad 1 mld zł.

RIRM

drukuj