Wkrótce Światowe Dni Morza w Szczecinie

Kilkunastu ministrów z całego świata, przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Morskiej i poważne rozmowy o przyszłości gospodarki morskiej – tak zapowiadają się Światowe Dni Morza, w trakcie których Polska chce promować potencjał, zwłaszcza swojego zachodniego wybrzeża.

W środę w Szczecinie pojawią się oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki.

– Blisko 15 ministrów z całego świata będzie gościło w Szczecinie. Przybędzie też 30 delegacji z całego świata włączonych również w organizację IMO – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

IMO, czyli Międzynarodowa Organizacja Morska, będzie w Szczecinie świętować 70. rocznicę powstania. Światowe Dni Morza to szansa, by o polskiej gospodarce morskiej na nowo usłyszał świat.

– Dla nas ważne jest odbycie spotkań bilateralnych i pokazanie potencjału polskiego wybrzeża, przede wszystkim zachodniego wybrzeża, które najbardziej odczuło tę transformację politycznie, nie mówiąc już o gospodarczych, związanych właśnie z ograniczaniem produkcji stoczniowej – dodaje minister Marek Gróbarczyk.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej krok po kroku realizuje swoje priorytety. Na pierwszym miejscu są właśnie stocznie.

– Pierwszy to przemysł stoczniowy, drugi to żegluga śródlądowa, rozwój portów, edukacja, rybołówstwo i teraz ostatni, który doszedł, czyli gospodarka wodna – tłumaczy Marek Gróbarczyk.

I właśnie ten potencjał, który tkwi w polskiej gospodarce morskiej i żegludze śródlądowej regionu Morza Bałtyckiego, Polska chce zaprezentować w trakcie Światowych Dni Morza.

Samo położenie geograficzne – jak wskazuje minister Marek Gróbarczyk – pozwala Polsce na odgrywanie ważnej roli w rozwoju międzynarodowego transportu morskiego. Agenda rozmów koncentruje się wokół bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze morskiej i szans, jakie otwiera szlak transportowy przebiegający przez Ocean Arktyczny. Ma on skrócić czas dostarczenia towarów do Europy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj