36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W Szczecinie rozpoczęły się obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dokumenty, podpisane przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd, zakończyły strajki na Pomorzu w 1980 roku.

Porozumienia doprowadziły też do powstania NSZZ „Solidarność”, zapoczątkowały przemiany z 1989 r., obaliły komunizm i były końcem systemu jałtańskiego.

Początek dzisiejszych uroczystości zaplanowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej. Później obchody przeniosą się do Polic. Tam o godz. 15.00 zostanie odsłonięty pomnik, który uhonoruje ludzi „Solidarności”.

Monument powstał z inicjatywy Solidarności Zakładów Chemicznych ”Police” SA – mówi jej przewodniczący Krzysztof Zieliński.

Ma to być pomnik w oszczędnej formie, ale dość mocno oddziaływujący na społeczeństwo; taki który pozwoli w jakimś stopniu, (a przynajmniej taka jest nadzieja) wzbudzić refleksję wśród młodych ludzi. Przy tym pomniku została umocowana tablica, która będzie mówiła, skąd co się wzięło i co młodzież zyskała dzięki ludziom „Solidarności” – zaznacza Krzysztof Zieliński.

Główne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się jutro w Gdańsku.

RIRM

drukuj