Sejm za upamiętnieniem zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Izba niższa parlamentu przyjęła specjalną uchwałę w 10. rocznicę zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dokument będzie zaprezentowany dziś podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów w tej sprawie. Politycy oddali w nim hołd pamięci zmarłego tragicznie prezydenta.

W uchwale podkreślono, że Lech Kaczyński, pełniąc funkcje publiczne, zabiegał „o budowę podmiotowej pozycji Polski”. Poparło ją 420 posłów, 1 był przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej odrzucona została poprawka klubu PO, która zmierzała do tego, by przyjąć uchwałę, w której upamiętniona zostałaby nie tylko 10. rocznica zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale także 25. rocznica złożenia przysięgi prezydenckiej przez Lecha Wałęsę.

Wczoraj w Sejmie ustawę zaprezentował poseł PiS Jacek Sasin.

– Posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu, składając hołd pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wyrażają przekonanie, że prezydent – działając w wolnych związkach zawodowych, w Solidarności, pełniąc wysokie funkcje państwowe, społeczne i samorządowe, zabiegając skutecznie jako prezydent RP o budowę podmiotowej pozycji Polski i naszego regionu w polityce międzynarodowej, oddając sprawiedliwość ludziom walczącym o wolność naszej ojczyzny, czynnie uczestnicząc w rozwiazywaniu licznych konfliktów społecznych, przypominając ideę „Solidarności”, której zawsze był wierny – dobrze przysłużył się Polsce – odczytał polityk.

Uchwałę identycznej treści przyjął także Senat.

Lech Kaczyński przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 23 grudnia 2005 r. Prezydent zginął 10 kwietnia 2010 r. podczas pełnienia służby Polsce i Polakom w Smoleńsku.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl