GUS: PKB wzrosło w II kwartale bieżącego roku

Produkt krajowy brutto wzrósł w II kwartale bieżącego roku realnie o 3,1 proc. w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w tzw. wstępnym szacunku.

Dane dotyczą PKB niewyrównanego sezonowo, czyli liczonego w cenach stałych roku poprzedniego.

W stosunku do opublikowanego w dniu 12 sierpnia 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla II kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się – informuje GUS.

Ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, dr Marian Szołucha, ocenia jednak, że dane zapalają żółte światło dla rządzących.

– Upominają one rządzących, że oprócz wzmacniania strony popytowej gospodarki, czyli oprócz wzmacniania konsumpcji, trzeba także myśleć i działać w kierunku wzmocnienia strony podażowej – wzmocnienia strony produkcyjnej, a więc wzmocnienia roli, szans rozwoju polskich przedsiębiorców. W gospodarce generalnie z najważniejszych prawideł makroekonomii musi być zachowana równowaga między zagregowaną, czyli globalną podażą i globalnym popytem. Jeśli dochodzi do nierównowagi, mamy do czynienia z różnorakimi turbulencjami. Turbulencje mogą być przed nami, jeśli nie zostanie wzmocniona strona podażowa – mówi dr Marian Szołucha.

Ekspert dodaje, że odpowiedzią na to ma być plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Plan ma jednak wejść w życie z pewnym opóźnieniem w stosunku do programu 500 plus i innych programów pro popytowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl