fot. PAP

Waloryzacja rent i emerytur w konsultacjach

Projekt dotyczący zasad waloryzacji rent i emerytur trafił do konsultacji. Zgodnie z rządowym projektem w przyszłym roku minimalna kwota podwyżki ma wynieść 36 zł brutto.

Minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i rent inwalidzkich III grupy wyniesie 27 zł. Zmianę zasad waloryzacji zapowiedział w środę w Sejmie premier Donald Tusk.

Poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśla, że ta waloryzacja uwłacza emerytom i nie rozwiązuje ich problemów z finansami. Jest za to dobrym chwytem propagandowym PO przez wyborami.

– Po odliczeniu podatku będzie to kwota zdecydowanie niższa. Prostszą sprawą byłoby wprowadzić – jeżeli jest możliwość – dodatek dla tych, którzy mają najniższe emerytury i ten dodatek na odpowiednym poziomie, który chociażby zrekompensował lekko opłaty za mieszkanie, za energię. To byłoby lepsze rozwiązanie, albo jeżeli chciałby rozwiązać sprawę systemowo, to na przykład zwolnić najniższe emerytury z płacenia podatków. Po co płacić podatek, a później szukać jakiś innych rozwiązań żeby pomóc tym emerytom, którzy nie mają środków do życia – mówił poseł Stanisław Szwed.  

W projekcie zaproponowano jednorazową modyfikację obecnie funkcjonujących zasad waloryzacji emerytur i rent. Po proponowanej zmianie osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł, według obowiązujących zasad otrzymywałyby 853,57 zł.Konsultacje międzyresortowe potrwać mają 14 dni, a konsultacje społeczne 21 dni.

RIRM

drukuj