„Ratowanie własnej skóry przed dziurą budżetową”

„Pośpiech przy likwidacji OFE ze strony rządu nie jest spowodowany bezpieczeństwem emerytów tylko prozaicznym problemem, jakim jest ratowanie własnej skóry przed dziurą budżetową” powiedziała poseł Beata Szydło.

Rządowa propozycja zmian zakłada przekazanie część obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE.  Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Zmiany te mają przynieść w przyszłorocznym budżecie 9 mld zł. Kierunek jest  dobry, ale wykonanie bardzo złe podkreśla wiceprezes PiS. I mówi, że trzeba poczekać jeszcze na szczegółowe rozwiania.

– Punkt widzenia rządu nie jest skoncentrowany na bezpieczeństwie emerytalnym, tylko na tym, żeby szybko wprowadzić zmiany dla ratowania budżetu. Nie znamy szczegółów, do końca nie wiemy co rząd zamierzą zrobić. Póki co minister Rostowski i premier Tusk przedstawili zarys projektu, a ciągle nie ma projektu ustawy. Boję się, że o znowu dojdzie bardzo szybkiego procedowania, bez refleksji. Może się okazać, że doprowadzimy do powstania złej ustawy, która nie rozwiąże problemów emerytalnych – powiedziała pos. Beata Szydło.  

Politycy największej partii opozycyjnej zapowiadają także, że będą domagali się rzetelnej i uczciwej informacji. Ludzie musza wiedzieć czym to będzie skutkowało. Ponadto jak zaznacza poseł Beata Szydło jednocześnie rząd musi pamiętać o wspieraniu dla rodzin.

– Jeśli nie będzie wprowadzonego jednocześnie programu dla rodzin tak, żeby w Polsce rodziły się dzieci, żeby młodzi ludzie mogli zdobywać prace, chcieli w Polsce żyć, mieszkać, zakładać rodziny i pracować, to za kilkanaście lat Polska zderzy się ogromnym problemem. Na jednego pracującego będzie przypadało wtedy kilku emerytów. To jest ten poważny i najważniejszy problem. PiS mówi: zlikwidujmy OFE bo to nie jest dobre rozwiązanie, ale dajmy Polakom możliwość wyboru – dodała pos. Beata Szydło.   

 

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl