fot. PAP/Rafał Guz

Sejmowe komisje rozpatrują poprawki do projektu ustawy dot. możliwości przeniesienia środków z OFE na IKE

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy zakładającej możliwość przeniesienia środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne w ZUS. Od rana sejmowe komisje rozpatrują poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania.

Po godz. 9.00 zebrały się Komisje Finansów oraz Polityki Społecznej, aby zająć się poprawkami do projektu. Te złożone przez klub PiS mają na celu doprecyzować przepisy. Z kolei zmiany proponowane przez opozycję dotyczą m.in. likwidacji opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. Taką opłatą zostaną obciążone osoby decydujące się na przeniesienie swoich środków na Indywidualne Konta Emerytalne w ZUS.

Poseł PiS Adam Śnieżek w czasie drugiego czytania przekonywał, że przekształcenie OFE w IKE naprawia system emerytalny, a środki staną się prywatną, nienaruszalną własnością Polaków. Zwrócił uwagę, że ich wypłata będzie wolna od podatku.

– Ten projekt zmierza do naprawy systemu emerytalnego, nadwyrężonego wielkim i niespodziewanym transferem aktywów z OFE do ZUS dokonanym przez rząd PO-PSL w 2014 roku, dla ratowania źle zarządzanych finansów państwa. Przyjęte w projekcie ustawy rozwiązania będą służyć odbudowie filaru kapitałowego przy zagwarantowaniu prywatnego charakteru gromadzonych środków na nowych zasadach – powiedział poseł PiS.

Między 1 czerwca a 2 sierpnia br. (zgodnie z projektem) Polacy będą mogli dokonać wyboru, gdzie przenieść środki. Średnio to ok. 10 tys. zł na jednego oszczędzającego teraz w OFE. Opozycja krytykuje projekt, nazywając go „skokiem na kasę”. Głosowanie nad propozycją obędzie się dziś wieczorem na sali plenarnej Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj