fot. PAP

Państwo nie sięgnie po pieniądze zgromadzone w OFE

Nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE – stwierdził  premier Donald Tusk.

Tym razem szef rządu powiedział prawdę, państwo nie weźmie pieniędzy z OFE bo ich tam niema – akcentuje profesor  i poseł Józefa Hrynkiewicz.

Premier Donald Tusk akcentował wieczorem w TVP, że otrzymał przygotowany przez ministrów pracy i finansów raport dot. funkcjonowania OFE. Podkreślił, że jest w nim mowa „na przykład o dobrowolności” odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE, natomiast nie ma mowy o tym, aby państwo miało sięgać po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE.

Tym razem rzeczywiście premier powiedział prawdę ponieważ w OFE nie ma żadnych pieniędzy. Tam jest dług publiczny. Za pieniądze, które OFE wzięło od obywateli kupiło obligacje Skarbu Państwa. Oczywiście te obligacje będzie trzeba wykupić. To jest tak jak gdyby ktoś poszedł dzisiaj do banku, wziął kredyt i złożył to na lokatę. Z tej lokaty może coś będzie, lub nie będzie. A w tym przypadku wiadomo, że jest dług publiczny. Wobec tego trzeba ten dług spłacić – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

Tymczasem w Sejmie rozpoczęło się seminarium zorganizowane przez poseł Józefę Hrynkiewicz. W trakcie jego trwania będzie mowa m.in. o tym jak odtworzyć w Polsce ubezpieczenia na zasadach solidarności społecznej oraz jak zapewnić starszym ludziom świadczenie emerytalne.

RIRM

drukuj