Ponad 100 tys. gospodarstw rolnych poniosło straty

Ponad 100 tys. gospodarstw rolnych poniosło straty m.in. wskutek obfitych opadów – poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Resort szacuje, że ucierpiało „ponad 600 tys. ha, ale też zniszczonych zostało około 10 szklarni i ok. 6 tys. tuneli foliowych. Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad programem pomocowym dla poszkodowanych rolników.

Jeżeli chodzi o pomoc to od lat są te same propozycje, które są nie do przyjęcia dla rolników i producentów rolnych – akcentuje poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

Do tej pory nie rozwiązano problemu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich. Prawo i Sprawiedliwość dwukrotnie składało projekt takiej ustawy, który został odrzucony przez koalicję. Obecnie też jest projekt, który przedstawia takie warunki zawierania umów ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich, które umożliwiły by uwolnienie państwa od tego problemu. Ten problem powinien rozwiązać minister Kalemba – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

Tymczasem Komisja Europejska grozi nam odebraniem pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe – napisała dziś jedna z gazet.

W piśmie do Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego KE wytyka, że Polska zupełnie nie wykorzystała możliwości, by rozwinąć podejście do zarządzania wodami.

Poseł Krzysztof Jurgiel  akcentuje, że zaniedbań rządu w tej kwestii jest więcej.

Mowa o kilku aspektach. Po pierwsze śp. minister Gęsicka przygotowała program kompleksowej budowy urządzeń przeciwpowodziowych i wałów w Polsce w 2007 roku. Niestety rządząca koalicja po przejęciu władzy wszystko starała się zmienić. Okazuje się, że zmiany doprowadziły do tego, że te środki nie są wykorzystywane. Ponadto resort rolnictwa nie wykorzystał 2 mld środków, które PiS przeznaczyło w programie Rozwój Obszarów Wiejskich na melioracje szczegółowe. Myślę tutaj m.in. o odprowadzaniu wód i nawadnianiu pól.  To jest niewykorzystane. To nieudolność tego rządu – zaznaczył poseł.

RIRM

drukuj