Blisko dwa miliony syryjskich dzieci nie ma możliwości nauki

Wojna domowa sprawiła, że prawie dwa miliony syryjskich dzieci nie uczęszcza do szkół podstawowych; połowa należy do rodzin, które uciekły z Syrii do sąsiednich krajów, gdzie większość z nich również nie ma możliwości nauki w szkole – ogłosił w piątek UNICEF.

W Syrii wskutek działań wojennych uległo całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu około 3 000 szkół. 930 przekształcono w schroniska dla uchodźców wojennych. Pozostałe nie są w stanie przyjąć dzieci uchodźców. Brakuje tam wszystkiego, od podręczników i nauczycieli po miejsca w klasach. Fakty te podano na piątkowej konferencji prasowej w genewskiej siedzibie UNICEF.

Najgorzej przedstawia się sytuacja w prowincjach Idlib i Aleppo, najbardziej zniszczonych wskutek działań wojennych. W pierwszej z nich uczęszcza do szkół 30 proc. dzieci, w drugiej – 23 proc. Przed wybuchem wojny domowej Syria była na najlepszej drodze do osiągniecia powszechnej edukacji na szczeblu podstawowym – powiedziała ma konferencji prasowej rzeczniczka UNICEF Marixie Mercado.

UNICEF zamierza przystąpić w tym miesiącu wspólnie z syryjskim Ministerstwem Edukacji do realizacji programu nauczania domowego. Umożliwiłby on naukę 400 tysiącom dzieci mieszkających w strefach konfliktu. W ramach tego projektu UNICEF rozmieścił już 70 z 300 prefabrykowanych baraków szkolnych, które zakupiono dla Syrii. Trwa także akcja rozdawania około miliona tornistrów szkolnych z podręcznikami nauczania podstawowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl